Գ. Ծառուկյանի խոսքը հստակ էր՝ օրինագծի փոփոխության հիմնական պատասխանատվությունն այն ընդունողների ուսերին է
Աննա Իսկանդարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Վերջին օրերին համացանցը, թեպետ ոչ միայն, լայն թափով քննարկում է «ԱրարատՑեմենտ» գործարանի ձեռքբերման տարբերակները, և այս ֆոնին ոչ պակաս հանրության ուշադրությունը շեղեց և խեղեց ԱԺ պատգամավոր՝ Հայկ Գևորգյանի ամպագոռգոռ հայտարարությունը, որով՝ «ԱրարատՑեմենտ» գործարանի ձեռքբերման համար Գ. Ծառուկյանը վճարել է 200 հազար ԱՄՆ դոլար: Այն ինչ Հ. Գևորգյանն իր պնդումներում առնվազն ազնիվ չէր, և սա փաստեց Գ. Ծառուկյանի ելույթներից մեկի ընթացքում հակադարձած միտքը, առ այն, որ եթե Հայկ Գևորգյանն ապացուցի ասվածի իսկությունը՝ Գ. Ծառուկյանը, ԱրարատՑմենտ գործարանը իրեն կնվիրի: Բացի այդ պետք է նշենք նաև, որ Ծառուկյանն իր այդ ելույթներում շատ հստակ էր, ժողովուրդը պետք է հասկանա, որ այդ օրինագծի փոփոխության հիմնական պատասխանատվությունն այն ընդունողների ուսերին է, այլ ոչ թե գործարանի սեփականատերերի (ԱրարատՑեմենտ, Հրազդանցեմենտ...), ինչպես փորձում են ներկայացնել ոմանք:
Չնայած, մյուս կողմում եթե Հայկ Գևորգյանի համար ահռելի մեծ չափով պարտքերի մարումը, որևէ արժեք չի ներկայացնում, դա այլ ընթացակարգ է: Ամեն դեպքում...
Տեսեք, գործարանի համար միայն վերոհիշյալիս կողմից սահմանված գումարը չէ, որ տրվել է: Փաստացի, հենց Գևորգյանի կողմից մեջբերված կառավարության 1465-Ա որոշման մեջ 3-րդ կետով՝ հստակ նշված է, որ գործարանի գնորդը կարող է այն գնել 200 հազար դոլարով, միայն այն դեպքում, երբ կմարի գործարանի էլելկտրաէներգիայի,գազի և մի շարք այլ պարտքեր, ընդ որում միայն Հայ-ՌուսԳազարդ»-ին ունեցած գործարանի պարտքն այդ պահի դրությամբ կազմել է՝ 6,866մլն դոլարի արտարժույթային վճարման չափով (9,7 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ապրանքային մատակարամանը համարժեք) : Եւ երկրորդ, սա ի գիտություն Հայկ Գևորգյանի, գործարանի գնման պահին Գ. Ծառուկյանին է պատկանել գործարանի բաժնետոմսերի ընդամենը 25%-ը: