Ինչ վերաբերում է հարցին՝ եթե պաշտոնապես հաստատվի այդ տեղեկությունը և պարզվի, որ գերեվարված մեր քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանում քրեական գործեր կան հանրուցված, ապա ինչ մեխանիզմներ կան նրանց վերադարձնելու մասով, Սահակյանը պատասխանեց. «Այո, մեխանիզմներ կան, բայց այդ դեպքում արդեն գործընթացները կլինեն երկարատև։ Միջազգային դատական ատյաններում պետք է հիմնավորվի, որ ապացույցներ չկան, գործը կրում է շինծու բնույթ։ Եվ եթե եվրոպական դատարանն արձանագրի, որ 6-րդ հոդվածի երաշխիքները խախտվել են և մեր քաղաքացիների դատապարտումը օրինական չէ, չեն պահպանվել արդար դատաքննության իրավունքը, ապացույցների կանոնները չեն պահպանվել, ապա դրան պետք է հետևի կատարում՝ անհապաղ ազատ արձակելու տեսքով։Բայց հասկանալի է, որ գործընթացը կստանա նոր որակներ, բարդություններ առաջ կգան և դա որոշակի ժամանակ է պահանջելու»։
Փաստաբանի խոսքով առաջիկայում պետք է սպասել գերիների նոր խմբի վերադարձին, որովհետև բազմաթիվ հայ գերեվարված անձինք կան, որոնք իրավունքի ուժով  են ենթակա վերադարձման. «Բայց այս գործընթացը մեծապես կախված է քաղաքական պայմանավորվածությունների պահպանումից։ եթե դրանք հարթ են, եթե հայկական կողմը պահպանել է լծակներ, ճիշտ բանակցել է, ստացել է երաշխիքներ, ուրեմն գործընթացը տրամաբանորեն և հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կլինի։ Իսկ եթե  հավելյալ երաշխիքներ չեն ստացվել և խախտվում են պայմանավորվածությունները, երկիրը չունի քաղաքական կապիտալ հարկադրելու կատարել իր նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունները, ապա այս գործընթացը կարող է չարաշահվել, երկարաձգվել, կարող են դրա հետևում շինծու քրեական գործեր ստեղծվել և բոլոր այլ եղանակներով խախտվեն իրավունքների իրացումը»,-ընդգծեց Սահակյանը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 31-ին Եվրոպական դատարանը բավարարեց փաստաբաններ Արտակ Զեյնալյանի և Սիրանուշ Սահակյանի դիմումներն ու որոշեց գերության մեջ հայտնված ևս 23 անձի գործով հրատապ միջոց կիրառել: Նրանց թվում են նաև վերջերս Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի մարտական դիրքերից գերեվարվածներից ոմանք։ Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ։ Սիրանուշ Սահակյանն ու Արտակ Զեյնալյանը Եվրոպական դատարան 80 գերեվարվածների հարցով արդեն դիմումներ ներկայացրել են, ավելի քան 100 դիմում էլ ներկայացրել է ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։ Պատերազմից հետո Հայաստան է վերադարձվել 54 գերեվարված անձ։
Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницыВласти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданинаАкция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в БербанкеСледственный комитет «опровергнув», по сути фактически подтвердил: «Паст»«Серии» нападок на Национальную идентичность: «Паст»Впечатляющая заявка «Сильной Армении» и неприкрытая паника «Гражданского договора»: «Паст»Чем мешает Николу Пашиняну видеоролик Гимна? «Паст»Пашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных МинюстаЧеловек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о КарапетянеМакрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизмХудатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭСКремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделеГлава миссии ЕС в Армении: С августа 2025 года у нас есть свободный доступ ко всем участкам границы«Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказокПредставители армянской Диаспоры призывали власти РА и ААЦ урегулировать все разногласияПатрульные самолеты ВМС США провели разведку вблизи ИранаТрамп анонсировал визит в Китай в апрелеСоздают хаос, а затем думают, как его преодолеть: «Паст»Противоположная сторона… антицерковной «реформы»: «Паст»С какой политической силой будет участвовать на выборах «Страна для жизни»? «Паст»На пути к разрушению церкви «хватается за пену»: «Паст»Еврокомиссия объявила о мерах по ускорению производства дронов и систем противодействия имВодитель пострадавшего вследствие камнепада на проспекте Мясникяна автомобиля рассказал, как это былоВ Армении начнет работать монетизация YouTubeСуд в Германии приговорил к тюремному сроку гражданина США по делу о шпионаже в пользу КитаяСовет Европы согласился лишить дипломатического иммунитета бывшего генсека в связи с делом ЭпштейнаУчёные впервые исследовали банки Дарвина с помощью уникального лазерного метода без вскрытияРубен Варданян: Я представляю армянский народ здесь, на этом суде, не боюсь никакого наказания или решенияПервый трейлер «Дьявол носит Prada 2» — смех, интриги и стильВалерий Царукян продолжит карьеру в «Ахмате»В Москве состоится масштабное шоу скрипача-виртуоза Самвела АйрапетянаТрамп: Иран поступил бы глупо, если бы не заключил сделку с СШАНетаньяху обсудил в Вашингтоне с Уиткоффом и Кушнером переговоры США с ИраномК каким ещё мерам прибегнет Пашинян, чтобы сорвать Собрание епископов? «Паст»Попытаются применить «западный» сценарий в «армянизированном» варианте: «Паст»В прошлом ЭСА на протяжении многих лет оказывала поддержку Церкви: «Паст»В Польше создают военный резерв повышенной готовностиSCMP: в Китае обнаружили антитело для борьбы с лихорадкой SFTSВице-президент США Дж. Д. Вэнс прибыл в резиденцию премьер-министра Республики АрменияЕвропа пытается вредить взаимодействию России и Закавказья — ЛавровСуд над бывшим премьером Арцаха Рубеном Варданяном в Баку продолжится 10 февраляФСБ объявила, что подозреваемые в покушении на замглавы ГРУ Владимира Алексеева признали винуМаск пообещал защитить любого, кто расскажет правду об ЭпштейнеТеперь от чего «расстроены» ГД-вцы? «Паст»Что показывают просмотры и реакции на пресс-конференцию Роберта Кочаряна? «Паст»Призовое «братство»... за счет тысяч жертв, лишений и насильственного переселения: «Паст»WSJ: Иран отказался приостанавливать обогащение урана в ходе переговоров с СШАСамый богатый человек в мире признал, что деньги не приносят счастьяАрмения – на обложке французского журнала Le Courrier de l’AtlasДавид Хачатрян – чемпион Европы по стрельбе