Ինչ վերաբերում է հարցին՝ եթե պաշտոնապես հաստատվի այդ տեղեկությունը և պարզվի, որ գերեվարված մեր քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանում քրեական գործեր կան հանրուցված, ապա ինչ մեխանիզմներ կան նրանց վերադարձնելու մասով, Սահակյանը պատասխանեց. «Այո, մեխանիզմներ կան, բայց այդ դեպքում արդեն գործընթացները կլինեն երկարատև։ Միջազգային դատական ատյաններում պետք է հիմնավորվի, որ ապացույցներ չկան, գործը կրում է շինծու բնույթ։ Եվ եթե եվրոպական դատարանն արձանագրի, որ 6-րդ հոդվածի երաշխիքները խախտվել են և մեր քաղաքացիների դատապարտումը օրինական չէ, չեն պահպանվել արդար դատաքննության իրավունքը, ապացույցների կանոնները չեն պահպանվել, ապա դրան պետք է հետևի կատարում՝ անհապաղ ազատ արձակելու տեսքով։Բայց հասկանալի է, որ գործընթացը կստանա նոր որակներ, բարդություններ առաջ կգան և դա որոշակի ժամանակ է պահանջելու»։
Փաստաբանի խոսքով առաջիկայում պետք է սպասել գերիների նոր խմբի վերադարձին, որովհետև բազմաթիվ հայ գերեվարված անձինք կան, որոնք իրավունքի ուժով  են ենթակա վերադարձման. «Բայց այս գործընթացը մեծապես կախված է քաղաքական պայմանավորվածությունների պահպանումից։ եթե դրանք հարթ են, եթե հայկական կողմը պահպանել է լծակներ, ճիշտ բանակցել է, ստացել է երաշխիքներ, ուրեմն գործընթացը տրամաբանորեն և հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կլինի։ Իսկ եթե  հավելյալ երաշխիքներ չեն ստացվել և խախտվում են պայմանավորվածությունները, երկիրը չունի քաղաքական կապիտալ հարկադրելու կատարել իր նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունները, ապա այս գործընթացը կարող է չարաշահվել, երկարաձգվել, կարող են դրա հետևում շինծու քրեական գործեր ստեղծվել և բոլոր այլ եղանակներով խախտվեն իրավունքների իրացումը»,-ընդգծեց Սահակյանը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 31-ին Եվրոպական դատարանը բավարարեց փաստաբաններ Արտակ Զեյնալյանի և Սիրանուշ Սահակյանի դիմումներն ու որոշեց գերության մեջ հայտնված ևս 23 անձի գործով հրատապ միջոց կիրառել: Նրանց թվում են նաև վերջերս Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի մարտական դիրքերից գերեվարվածներից ոմանք։ Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է փաստաթղթավորված տեղեկություն նրանց գերեվարման փաստի, գտնվելու վայրի, պահման պայմանների և բժշկական սպասարկման վերաբերյալ։ Սիրանուշ Սահակյանն ու Արտակ Զեյնալյանը Եվրոպական դատարան 80 գերեվարվածների հարցով արդեն դիմումներ ներկայացրել են, ավելի քան 100 դիմում էլ ներկայացրել է ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։ Պատերազմից հետո Հայաստան է վերադարձվել 54 գերեվարված անձ։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունն այսօր փակ կլինի Այսօրվանից սկսվում է Մեծ պահքը․ ի՞նչ է կարելի ուտել ու ինչի՞ց հեռու մնալ Առանց ջրի կմնան հետևյալ հասցեները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում, «Opel» է այրվելՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Միայն անունը կմնա. ի՞նչ է թաքնված Լեռնային Ղարաբաղի նախկին առաջնորդների ցմահ ազատազրկման հետևում»«Ամերիկյան ամբիցիաները Կովկասում. ի՞նչ է նշանակում Վենսի ուղևորությունը Ռուսաստանի և Իրանի համար» Նյու Յորքում ցուցադրվել է Հայոց Ցեղասպանության մասին առաջին ֆիլմը`«Հոգիների աճուրդ»-ը. պատմության այս օրը (16 փետրվար)Դոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացելԱնջատումներ՝ փետրվարի 16-ին և 17-ինԻ՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 16-ից 20-ըԿյանքից անժամանակ հեռացել է Ալլա ՀակոբյանըՌԴ ԱԳՆ–ն հերքել է Ալիևի մեղադրանքները Գործարկվել է 112 միասնական հեռախոսահամարը Եվրախորհրդարանը մերժել է բանաձևի փոփոխությունը, ըստ որի՝ միայն կանայք կարող են հղիանալԼույսը, մելատոնինն ու տաք ջուրը. մթության մեջ լողանալը կարող է օգնել ավելի արագ քնելունԺնևում հաջորդ շաբաթ կանցկացվեն ԱՄՆ–Իրան բանակցությունները Չելյաբինսկի եկեղեցում տղամարդը դանակով հարձակվել է ծխականների վրա ԵՄ երկրները չեն կարողանա ստեղծել եվրոպական բանակ. Կալլաս Մեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաՈ՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները Եղեգնաձորում բшխվել են «Opel»-ը և «Toyota»-ն․ կա վիրшվոր Հորոսկոպ. Տարվա առաջին խավարումը, որը նշանավորում է նոր փուլի սկիզբըԵղիշե Մելիքյանը ներկա է եղել «Ինտեր»-«Յուվենտուս» հանդիպմանը (տեսանյութ) Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է Արգենտինայում բողոքի ցույցեր են սկսվել նախագահ Խավիեր Միլեյի բարեփոխումների դեմ Լեհաստանը պետք է շարժվի սեփական միջուկային զենք ունենալու ուղղությամբ․ Լեհաստանի նախագահ Աշտարակում բախվել են «Nissan»-ը և «Hyundai Elantra»-ն Մենք ամաչում ենք երկրում տեղի ունեցածի համար, այս միջադեպերի մեծ մասը հրահրվել է արտասահմանից․ Փեզեշքիան Ձերբակալվել է Ուկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարարը Կոտրել են «Դոդո պիցա»-ի մուտքի դուռը և գողացել խոշոր չափի գումար Կենացները, լիրիկան, թե մենք եղբայրներ ենք, քրիստոնեությունը մի կողմ կդրվի, երբ խոսքը երկրի շահերի մասին է․ Սիմոնյանը՝ ՌԴ-ՀՀ հարաբերությունների մասին Իրանը երբեք չի ստանա միջուկային զենք ունենալու թույլտվություն. Ռուբիո Ուկրաինային անհրաժեշտ է հուսալի ՀՕՊ՝ ռուսական հարվածներից պաշտպանվելու համար․ Զելենսկի Զախարովան հերքել է պնդումները, թե Նավալնին թունավորվել է գորտի թույնով Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, առանձին շրջաններում տեղումներ են սպասվում Թոփուրիան Ծառուկյանին նոկաուտի կենթարկի․ Թոփուրիայի մարզիչ Զելենսկու հետ քննարկել ենք անվտանգությունը և Միացյալ Նահանգների հետ գործընկերության խորացումը․ Ռուբիո 1 տարվա ընթացքում մանկական քաղցկեղի դեպքերի թիվը Հայաստանում կրկնակի աճել է. «Հերացի» վերլուծական կենտրոն Մեկնարկում է Մեծ պահքը. ի՞նչ չի կարելի ուտել մինչև Սուրբ Հարության տոն Ինչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացու Դանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը ՀԱՊԿ-ն ուշադիր հետևում է Հայաստանի քայլերի և ստանձնած պարտավորությունների համապատասխանությանը․ ՌԴ ԱԳՆ Արևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ Գալուզին «Ռեալը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ռեալ Սոսյեդադին», Վինիսիուսը դուբլ ձևակերպեց Վթարային ջրանջատումներ 12 ժամով. ո՞ր հասցեներում ջուր չի լինի Իրանը պատրաստ է փոխզիջման, եթե պատժամիջոցները վերացվեն․ փոխարտգործնախարար