Մոտակա տասնամյակը շատ բարդ է լինելու ժողովրդագրական տեսանկյունից.Արտակ Մարկոսյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերջերս ներկայացրեց Հայաստանի վերափոխման ռազմավարությունը, որով ծրագրվում է Հայաստանի բնակչության թիվը 2050-ին հասցնել 5 մլն-ի։
Այդ թեմայով 1or.am  կայքը զրուցել է ժողովրդագիր Արտակ Մարկոսյանի հետ, պարզելու համար, թե որքանո"վ է իրատեսական այդ ծրագիրը։ Հարցին, թե` որպես մասնագետ ի"նչ կարծիք կա, արդյոք ապագա ունի այս ծրագիրը, ժողովրդագիրը պատասխանեց․
Այս պահին դեռ ոչ, հատկապես, եթե նայենք 10 տարվա կտրվածքով  ժողովրդագրական առումով մեզ շատ ծանր գործընթացներ են սպասվում։ Բայց 30 տարվա մեջ հնարավոր է ունենանք, եթե հստակ ու ճիշտ  քաղաքականություն լինի։ Բայց պետք է հասկանանք, որ աշխարհը շատ արագ է փոխվում, և, նախ՝ պետք է մտածենք միջնաժամկետ՝ 2030 թվականի մասին։ Ինչ խոսք, մոտակա տասնամյակը շատ բարդ է լինելու ժողովրդագրական տեսանկյունից, քանի որ մեզ 2025 թ-ից հետո  սպասվում է դեպոպուլացիա, այսինքն՝ մահերը կարող են գերազանցել ծնունդներին։
Այնպես որ, մենք կոնկրետ այս պահին անելիք ունենք, որ դա թույլ չտանք։ Այո, նախորդ տարի բավականին քայլեր են կատարվել, մասնավորապես երեխաների խնամքի նպաստի գումարն է բարձրացվել,  առաջին և երկրորդ երեխայի համար միանվագ դրամական  նպաստն է բարձրացել, երեխաներին տրամադրվող նպաստն է բարձրացել, գյուղական համայնքներում բնակվող նաև չաշխատող ծնողին տրամադրվող նպաստ է նշանակվել, բայց դա դեռևս բավարար չէ, որովհետև մեզ հստակ ծրագրեր են պետք երրորդ և չորրորդ երեխաների ծնունդը խթանելու համար:
Այլապես, մենք կարող ենք ծնելիության ցուցանիշի ավելի ծանր անկում ունենալ, քան կարող ենք կանխատեսել»։