Դոլարի հաստատուն կուրսը թելադրում է նաև դրամի հաստատուն կուրսը
1or.am կայքը տնտեսական թեմայով զրուցել է տնտեսագետ Գագիկ Մակարյանի հետ։ Տնտեսագետն անդրադառնալով եկամտահարկի վերադարձի գործող մեխանիզմի վերացման մասին` կառավարության որոշմանը ասել է, որ շինարարությունը շատ շահավետ ոլորտ է կառավարության համար, և կառավարությունը պետք է շատ զգուշ լինի իր հաշվարկներում։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ հեռանկարներ է տեսնում սոցիալ-տնտեսական  համակարգում, Գագիկ Մակարյանը պատասխանեց, որ մենք պետք է հաշվի առնենք այն, որ ճգնաժամային ռիսկը դեռ պահպանվում է, և չնայած նրան, որ մի շարք սահմանափակումներ վերացել են, այնուամենայնիվ ռիսկերը չեն նվազել։
«Տնտեսական ճգնաժամը  ներկա իրավիճակում կարելի է որոշ չափով համարել հաղթահարված, բայց առջևում նաև ռիսկեր կան, որովհետև պետք է հաշվի առնենք, որ պարետի որոշումներով արգելված մի շարք  գործողություններ հետո սկսեցին թույլատրվել, բայց ոչ միաժամանակ։ Մենք գիտենք, որ մայիս ամսին թուլյատրվեց շինարարությունը, վերջերս հյուրանոցներին թույլատրեցին և պետք է հաշվի առնենք, որ այդ ընկերությունները դեռ իրենց նախկին մակարդակին չեն վերադարձել և իրենց ժամանակ է պետք։ Կարող է անցնի մոտ 3 ամիս և հետո ավելի պարզ երևա, թե ճգնաժամը, իրոք, անցել է, թե ոչ։ Այն պայմանով, որ կորոնավիրուսի նոր հոսքեր չսկսվեն և նոր սահմանափակումներ չլինեն, մենք պետք է հաշվի առնենք, որ այդ ճգնաժամի ռիսկը դեռ պահպանվում է։ Եվ կա ևս մի խնդիր. աշխատատեղերը վերականգնվել են  և նաև, միգուցե, աշխատավարձեր են բարձրացել, բայց դա նաև եղել է պետության միջոցառումների հաշվին, իսկ աշխատողների թվի ավելացումը չի նշանակում, որ ընկերությունների արտադրողականությունը բարձրացել է և հասել է նախկին մակարդակին»։
«Դրամը մեզ մոտ գնտվում է կենտրոնական բանկի հսկողության տակ և հնարավոր է, որ դրամը իր կուրսը չի փոխել, քանի որ մեր տնտեսությունը ավելի շատ դոլարային տնտեսություն է  և դոլարի փոխառժեքը  համարյա չի փոխվում և մնում է հաստատուն՝ 483, 485 մի պահ անգամ հասել էր 490-ի մոտ 4-5 ամիս առաջ, բայց դա շատ կարճ տևեց։ Երբ որ կուրսը մնում է նույնը, գնողունակությունը, քանի որ նվազել է և դրամի կիրառության խնդիրը որոշակիորեն ունի խոչնդոտներ, այսինքն պահանջարկը աjնպես չի փոխվել, որ դրամի և դոլարի հետ կապված խնդիրները և դոլարի հաստատուն կուրսը թելադրում է նաև դրամի հաստատուն կուրսը»։