ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՆԵՐ ԵՎ ՀԻՇԱՏԱԿԻ ՕՐԵՐ-2020
Ամանոր և Ծննդյան տոներ-նշվում են դեկտեմբերի 31-ից հունվարի 2-ը ներառյալ (Ամանոր), հունվարի 3-ին, 4-ին և 5-ին (նախածննդյան տոներ) և հունվարի 6-ին (Սուրբ Ծնունդ և Հայտնություն), ոչ աշխատանքային օրեր:
Սուրբ Ծննդյան և Հայտնության տոնին հաջորդող` Մեռելոց հիշատակի օր- նշվում է հունվարի 7-ին, ոչ աշխատանքային օր: Բանակի օր- նշվում է հունվարի 28-ին, ոչ աշխատանքային օր:
Մայրենի լեզվի օր- նշվում է փետրվարի 21-ին: Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում կազմակերպված ջարդերի զոհերի հիշատակի և բռնագաղթված հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության օր- նշվում է փետրվարի 28-ին:
Կանանց տոն- նշվում է մարտի 8-ին, ոչ աշխատանքային օր: Մայրության և գեղեցկության տոն- նշվում է ապրիլի 7-ին: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օր- նշվում է ապրիլի վերջին շաբաթ օրը: Մայիսի 1-ը շաբաթ օրվա հետ համընկնելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու օրը նշվում է ապրիլի վերջին կիրակի օրը:
Հայ կինոյի օր- նշվում է ապրիլի 16-ին: Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր- նշվում է ապրիլի 24-ին, ոչ աշխատանքային օր:
Աշխատանքի օր- նշվում է մայիսի 1-ին, ոչ աշխատանքային օր:
Երկրապահի օր- նշվում է մայիսի 8-ին: Հաղթանակի և խաղաղության տոն- նշվում է մայիսի 9-ին, ոչ աշխատանքային օր: Ընտանիքի օր- նշվում է մայիսի 15-ին: Ուսանողների և երիտասարդների օրնշվում է մայիսի 16-ին:
Հանրապետության տոն- նշվում է մայիսի 28-ին, ոչ աշխատանքային օր: Երեխաների իրավունքների պաշտպանության օր- նշվում է հունիսի 1-ին:
Բռնադատվածների հիշատակի օր- նշվում է հունիսի 14-ին:
Սահմանադրության օր- նշվում է հուլիսի 5-ին, ոչ աշխատանքային օր: Նույն օրը նշվում է նաև որպես պետական խորհրդանիշների օր:
Գիտելիքի և դպրության օր- նշվում է սեպտեմբերի 1-ին:
Անկախության տոն- նշվում է սեպտեմբերի 21-ին, ոչ աշխատանքային օր: Ուսուցչի օր- նշվում է հոկտեմբերի 5-ին: Թարգմանչաց տոն- նշվում է հոկտեմբերի երկրորդ շաբաթ օրը:
Տեղական ինքնակառավարման օր- նշվում է նոյեմբերի 10-ին: Երկրաշարժի զոհերի հիշատակի և աղետներին դիմակայունության օր- նշվում է դեկտեմբերի 7-ին:
Ցեղասպանությունների դատապարտման և կանխարգելման օր- նշվում է դեկտեմբերի 9-ին:
Սուրբ Վարդանանց տոն- բարի գործի և ազգային տուրքի օր- նշվում է Սուրբ Զատիկից 8 շաբաթ առաջ- հինգշաբթի օրը: Սուրբ Էջմիածնի տոն- նշվում է Սուրբ Զատիկից 64 օր հետո- կիրակի օրը:
Հայաստանի Հանրապետությունում կարող են նշվել նաև ավանդական և եկեղեցական տոներ, միջազգային օրեր, իսկ կառավարության որոշմամբ՝ մասնագիտական և այլ տոներ ու հիշատակի օրեր:
ՀՀ կառավարության որոշումներով` Հայաստանի Հանրապետությունում նշվում են նաև հետևյալ մասնագիտական և այլ տոներ ու հիշատակի օրերը....
1999թ. հոկտեմբերի 27-ի նահատակների հիշատակի օր - նշվում է հոկտեմբերի 27-ին:
Անհայտ կորած ազատամարտիկի հիշատակի օր - նշվում է հունիսի 29-ին: Մարդու իրավունքների միջազգային օր նշվում է դեկտեմբերի 10-ին:
Օդերևութաբանի օր - նշվում է մարտի 23-ին: Երկրաբանի օր - նշվում է ապրիլի առաջին կիրակի օրը:
Բնապահպանի օր - նշվում է հունիսի 5-ին: Հողաշինարարի և գեոդեզիստի օր նշվում է հունիսի 30-ին:
Հանքագործի և մետալուրգի օր - նշվում է հուլիսի երրորդ կիրակի օրը:
Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օր - նշվում է դեկտեմբերի 20-ին:
Ծխախոտի դեմ պայքարի ազգային օր նշվում է հոկտեմբերի 12-ին:
ստղագիտության օր - նշվում է սեպտեմբերի 18-ին:
Քաղաքացիական ավիացիայի օր - նշվում է սեպտեմբերի 30-ին:
Դոնորի օր - նշվում է հունվարի 8-ին
Ոստիկանության օր - նշվում է ապրիլի 16-ին:
Սահմանապահի օր - նշվում է ապրիլի 26-ին:
Բուժաշխատողի օր - նշվում է հունիսի 21-ին:
Դատախազության աշխատողի օր - նշվում է հուլիսի 1-ին:
Գրադարանավարի օր - նշվում է հոկտեմբերի 7-ին: Հայ մամուլի օր - նշվում է հոկտեմբերի 16-ին: