Գագիկ Ծառուկյանի կողմից հովանավորվող ոլորտները աչքի են ընկնում ոչ միայն բովանդակային, այլ, որ ավելի կարևոր է, աշխարհագրական բազմազանությամբ
Մի քանի օր շարունակ մամուլում պարբերաբար պտտվում էր ինֆորմացիա, որ Հայաստանում է Քուվեյթի թագաժառանգ Շեյխ Ահմադ Ալ Ֆահադ Ալ Սաբահը, ով նաև Գագիկ Ծառուկյանի մտերիմ ընկերն է, և ում գալուստը Հայաստանում ներդրումներ կատարելու նոր ալիքի հետ կապվեց, կարելի է ասել, որ այսօր արդեն պաշտոնապես հաստատվեց:
Շեյխ Ալ Սաբահի այցի շուրջ նման մտորումների տեղիք տվել էր ոչ վաղ անցյալի այն իրողությունը, երբ շեյխը խոստանում էր 15 միլիարդ դոլարի ներդրում կատարել Հայաստանում: Իհարկե ինչպես ցանկացած ներդրողի, այնպես էլ Ալ Սաբահին, պետք են նեդրվող գումարների շուրջ հստակ անվտանգային երաշխիքներ, և նա համաձայնել էր դրանք ներդրնել, եթե իշխանությունում լինի Գագիկ Ծառուկյանի ուժը, քանզի նման հսկայածավալ ներդրումների համար նա ընտրել էր Հայաստանը հենց միայն Ծառուկյանի անձի հանդեպ վստահությունից ելնելով:
Ժամանակները փոխվել են, սական, ինչպես պարզվում է, Քուֆեյթի և Ծառուկյանի ընկերությունը ժամանակների փորձությունում ավելի է թրծվել, և ահա վերջինս կրկին Հայաստանում է՝ կրկին ներդրումներ անելու պատրաստակամությամբ, ինչպես նաև ծանոթանալու մինչև այժմ կատարված ներդրումների ռեալիզացման ընթացքին:
Ալ Սաբահը Գագիկ Ծառուկյանի ուղեկցությամբ շրջեց 1 մլն. քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով արդյունաբերկան քաղաքում, որտեղ լինելու են 10-ից ավելի գործարաններ՝ 7000 աշխատատեղիով: Այնուհետև եղավ Արմօյլ ընկերությունում, որի արտադրանքի 80 տոկոսը արտահանվելու է ԵԱՏՄ և ԵՄ: Ծանոթացավ մետաղի մշակման՝ սիլիցիումի գործարանի նախնական էսքիզին:
Արդյունաբերական քաղաքի տարածքում նա եղավ արդեն իսկ պաշտոնապես բացված սրբիչի գործարանում, որը ողջ թափով մտել է արտադրության մեջ՝ տալով ամսական գրեթե 150 տոննա արտադրանք՝ սիրիական ներդրման հայկական արդյունքը:
Շեյխին հատկապես տպավորել էր «Մուլտի սոլար» արևային էներգիայի կայանը, նա գտնում է, որ մեր երկիրը այլընտրաքային էներգետիկայի մեծ պոտենցիալ ունի:
Արդյունաբերությունից մինչև փոքր և միջին ձեռնարկատիրություն, արևային համակարգերից մինչև բնակարանաշինություն և տուրիզմ: Գագիկ Ծառուկյանի կողմից հովանավորվող ոլորտները աչքի են ընկնում ոչ միայն բովանդակային, այլ, որ ավելի կարևոր է, աշխարհագրական բազմազանությամբ:
Վերջում Սաբահ ընտանիքի ամենահայտնի անդամներից մեկը՝ Ալ Սաբահը, և Գագիկ Ծառուկյանը ընդգծեցին, որ եղբայրության վրա հիմնված վստահությունը օգտագործվելու է ի շահ Հայաստանի տնտեսության և հայ ժողովրդի բարեկամության: