ԲՀԿ-ի նկատմամբ սնանկ և անառողջ քննադատությունները զավեշտալի են
Գուրգեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Վերջին շրջանում քաղաքական իրադարձությունների թոհուբոհում ԲՀԿ-ի նկատմամբ անառողջ և սնանկ դոգմատիկ քննադատությունները, որքան որ մտահոգիչ են, այնքան էլ զավեշտալի: Զավեշտալի են այն առումով, որ ակնհայտորեն նկատվում է քաղաքական պատվեր, որն իրականացնելու «ծանր լուծը» դրվել է նաև ինչ-որ «սամազվանեց» գորղ հրապարակախոսի վրա, ում սեռն ու կողմնորոշվածությունն է անգամ կասկածի տակ: Տակավին այդ երիտասարդն անգամ ունակ չէ սեփական գաղափարները թղթին հանձնել և անբովանդակ մեղադրանքներն ու քննադատությունները փորձում է ծեծված խոսքերի ու կրկնենք դոգմա դարձրած խոսքերի հիման վրա կառուցել:
Բնականաբար յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ, իր անցած քաղաքական ճանապարհի ընթացքում, կախված իրադարձություններից տարբեր դիրքերում կարող է հայտնվել: Դա չի նշանակում, որ երբ քաղաքական ուժը կոնկրետ իրավիճակում փորձում է այլ կերպ դրսևորվել, դավաճան է: Քաղաքականությունից ոչինչ չհասկացող ու անհեռատես մարդը միայն կարող է այդպես մտածել, ահա և դա է գլխավոր պատճառներից մեկը, երբ բազմիցս պնդել ենք, որ ամեն մեկը մեր երկրում պետք է իր գործով զբաղվի, և գրողը չպետք է խառնվի քաղաքականությանն ու փորձի գնահատականներ հնչեցնել, անկախ այն հանգամանքից դա նրան հանձնարարել են, թե սեփական նախաձեռնությամբ է հանդես եկել:
Տվյալ դեպքերում երբ հարցը հասնում է արդեն մասնագիտական և արդեն բովանդակային քննարկման, նույն այդ գրողը զավեշտալի իրավիճակում է հայտնվում իր կողմից հնչեցված «ոչ քաղաքագիտական» մտքերի համար, որոնք փորձում էր հրամցնել քաղաքացիական հասարակությանը որպես քաղաքագիտական թեզ: Ինչևէ այս իրավիճակում անգամ տվյալ երիտասարդի անունը հնչեցնելու կարիք չկա, նրա գործունեությունն ամբողջությամբ բնութագրվում է հենց վերոնշյալ սեկտորում, ինչն արդեն իսկ վկայում է, որ գրառման հասցեատերը և նրա շրջապատը կհասկանան, որ նման «դիշովի» գործելաոճով չի կարելի քաղաքական պայքարի մեջ մտնել, դա ավելի շատ կվնասի թե իրեն, թե իր պատվիրատուին: