«Ելք»-ը ոչ թե պառակտվում է, այլ մտածում է մի կուսակցություն դառնալու մասին»․պատգամավորը՝ վարչապետի կողմից կիրառվող պարտադրանքի և դրանից բխող հետևանքների մասին
Այս օրերին, երբ մամուլը ողողված է ԱԺ «Ելք» խմբակցության շուրջ ծավալվող իրադարձությունները մեկնաբանելով, տարաբնույթ լուրեր են շրջանառվում: Ի մասնավորի, տեսակետ կա, թե «Ելք»-ում շարունակվում են ջրերը տարբեր առուներով հոսել, ավելին՝ Նիկոլ Փաշինյանի և Էդմոն Մարուքյանի միջև լեզվակռիվ է եղել և այլն: ՔՊ կուսակցության անդամ, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Լենա Նազարյանը, ով վերջին շրջանում իրեն տեսնում էր խմբակցության ղեկավարի դերում, իսկ օրերս էլ նրա ամուսինը՝ ՆարեկԲաբայանը,նշանակվեցտնտեսականզարգացմանևներդրումներինախարարությանպետականգույքիկառավարմանկոմիտեինախագահի պաշտոնում, «1 or»-ի հետ զրույցում հավաստիացրեց, որ Էդմոն Մարուքյանի ու Նիկոլ Փաշինյանի միջև վիճաբանություն չի եղել: Նա զարմացավ նաև լրագրողների երևակայության այն մասշտաբների վրա, որոնց երբեմն ականատես է լինում: Նաև հիշեցրեց, որ արդեն 1,5 տարի է՝ մամուլը գրում է դաշինքը փլուզվելու մասին, սակայն մինչ օրս նման բան չի եղել:
«Ես գիտեմ, որ երեկ պարոն Փաշինյանը և Էդմոն Մարուքյանը հանդիպել են, տարբեր հարցեր են քննարկել, բայց նրանց միջև որևէ վիճաբանություն չի եղել: Ոչ մի բախում էլ չկա: Անգամ տարաձայնություն չկա: Վերջին շրջանում միայն ԱԺ-ին վերաբերող հարցերն ենք քննարկում»,- ասաց Լ. Նազարյանը:
Խոսելով Մանե Թանդիլյանի՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախախարի պաշտոնից հրաժարվելու մասին, պատգամավորը նշեց, որ Թանդիլյանն այդ մասին հրապարակավ հայտարարել է, հրապարակավ էլ հրաժարականի հետ կապված հարցը քննարկվել է:
Խոսելով «Ելք» դաշինքի ղեկավարի թեկնածուի ընտրության մասին՝ նա նշեց, որ այդ հարցն այլևս առաջնային չէ, քանի որ այն ավելի լայն կոնտեքստի շրջանակներում է քննարկվում: Եվ կախված նրանից, թե ինչպես կավարտվեն այդ քննարկումները, այդ ժամանակ ավելի հստակ կերևա, թե խմբակցության ղեկավարի հարցը որքանով է ակտուալ:
«Դաշինքը հուշագիր է կնքել, որի 4-րդ կետի համաձայն՝ կուսակցությունները պարտավորվել են մեկ կուսակցություն դառնալու շուրջ քննարկումներ սկսել: Նախկինում նման փորձ արվել է, սակայն այն հաջող չի ընթացել: Բայց առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ իրավիճակ է փոխվել, պայմաններ են փոխվել, և հիմա քաղաքական ուժերը փորձում են հասկանալ՝ միասի՞ն են գնալու ընտրությունների, թե՞ առանձին-առանձին: Այս քննարկումներն են ընթանում, բայց դրանք տեղի են ունենում շատ հանգիստ ու հանդարտ մթնոլորտում: Մենք գործընկերներ ենք, մեկ տարի աշխատել ենք միմյանց հետ և շատ հարգալից ենք միմյանց վերաբերվում»,- ասաց Լ. Նազարյանը:
Որպես միասնականության հավաստիացում, նա շեշտեց, որ ԱԺ-ում «Ելք» դաշինքի պատգամավորները քվերակությունների ժամանակ միասնական են քվեարկում:
Իր ամուսնու՝ պետական գյուքի կառավարման վարչության պետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով մամուլի հրապարակումների մասին Լ. Նազարյանն ասաց, որ այնպես է ստացվել, որ իր ամուսինը ՊԵԿ-ում հրապարակային կերպար չի եղել, բայց նրա ֆեյսբուքյան գրառումներն ու հրապարակված գրառումները դիտելուց անգամ պարզ կդառնա, որ Ն. Բաբայանը «Քաղաքացիական պայամանգիր» կուսակցության հիմնադիր անդամներից է և մշտապես ներգրաված է եղել ՔՊ-ի բոլոր գործընթացներում:
«Նարեկը բոլոր ընտրությունների, քարոզարշավների, ինչպես նաև համաժողովրդական շարժման ակտիվ մասնակիցներից է եղել: Եվ ՔՊ-ում չկա գեթ մեկ հոգի, ով ինձ և Նարեկին չընկալի, որպես առանձին և ինքնուրույն անձերի: Այսինքն, մենք այնտեղ վաղուց չենք ընկալվում որպես ամուսիններ: Իսկ Նարեկը նշանակվել է այդ պաշտոնում, որովհետև մեր թիմի լիարժեք անդամ է, ոչ թե որովհետև իմ ամուսինն է»,- ասաց Լ. Նազարյանը:
Նա բացելով փակագծերը՝ նշեց, որ ոչ թե ինքն է իր ամուսնու համար միջնորդել, այլ իր ամուսինն է տիկին Նազարյանին ծանոթացրել ՔՊ-ի անդամների հետ: Այսինքն, ինքը չէր կարող միջնորդել, որպեսզի ամուսնուն պաշտոն տան:
«Բացարձակ: Բացի այդ, ես մաքրության համար պատասխանատու անձին, վարորդին անգամ չեմ միջնորդում որ աշխատանքի ընդունեն, ուր մնաց այդ պատասխանատու պաշտոնի համար միջնորդեի: Ընդհանրապես, ես դեմ եմ որևէ միջնորդությանը, եթե խոսքը չի վերաբերում քաղաքացու իրավունքի պաշտպանությանը: Եվ երբ ես նույնիսկ իմանում եմ, որ մարդուն անարդարացիորեն հանել են աշխատանքից, ապա ես ընդամենը միջնորդում եմ, որ եթե հնարավոր է՝ վերանայեն որոշումը: Բայց ես երբեք չեմ դիմել որևէ նախարարի կամ որևէ պաշտոնյայի այս կամ այն քաղաքացու աշխատանքի ընդունելու համար»,- ասաց Լ. Նազարյանը:
Խոսելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ «ով մեզ հետ չէ, մեզ դեմ է» արտահայտության մեջ պարտադրանքի տարրեր պարունակելու մասին, ինչն էլ չկարողացավ շրջանցել Մանե Թանդիլյանը և հայտարարեց նախարարի պաշտոնը լքելու մասին, Լ. Նազարյանն ասաց, որ վարչապետի խոսքը պատասխանատվությունը ստանձնելուն է վերաբերել: Եվ չնայած դրան, ինքը շատ հարգալից է վերաբերվում Թանդիլյանի այդ քայլին: Եվ քանի որ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի «պարտադիր» բաղադրիչը հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնելու մասին որոշումը նախարարի սկզբունքներին դեմ է եղել և նա չի ցանկացել այդ ծրագիրը փաստացի իրականացնողը լինել, ապա ճիշտ է վարվել, որ հրաժարական է տվել:
«Կարծում եմ՝ նախկին կառավարությունում որևէ մեկը չէր էլ կարող պատկերացնել, որ կարող է նախարարներից որևէ մեկը քննարկվող հարցերին դեմ արտահայտվել: Բայց նաև կա մյուս կողմը, որ ասում ենք՝ հարկավոր է միասնական պատասխանատվություն կրելու հարցը պահել: Եվ եթե մարդ կա, ով դեմ է կառավարության ծրագրերից որևէ մեկին, ուրեմն պետք է չշարունակի այդ պայմաններում աշխատել»,- ասաց Լ. Նազարյանը:
Հարցին, թե այդ դեպքում չի՞ ստացվում արդյոք, որ պետք է պարտադրանքի ուժով, սեփական սկզբունքներն ու մոտեցումները մի կողմ դնեն ու ստիպված լինեն այս կամ այն հարցին կողմ քներակեն, պատգամավորն ասաց.
«Ինչ է նշանակում պարտադրանքի ուժով կողմ քվեարկել: Եթե մարդիկ դեմ են, թող դեմ քվեարկեն»:
Խոսելով ՔՊ-ի անդամներին քննադատելու համար «ֆեյքերի» զոհը դառնալու մասին, որը նաև այլ խոսքով՝ խոսքի ազատության վրա ճնշում գործադրելու պարզ օրինակ է, պատգամավորն ասաց.
«Ես չգիտեմ, թե որտեղից են այդ ֆեյքերը ձևավորվում: Եվ նույնիսկ իմ մասին գրառումներն եմ պատահական տեսնում, եթե դրանք իմ պատին դրված չեն լինում: Եվ ինչ իմանանք, թե ովքեր են այդ ֆեյքերը, ինչ նպատակի են ծառայում և ինչ մոտիվացիա ունեն: Դրանք մեր կողմից չեն խրախուսվում, և մենք ընդհանրապես կապ չունենք նման երևույթների հետ»,- ասաց Լ. Նազարյանը: