Արա Պապյան. «Եթե ՀՅԴ-ն չինքնամաքրվի, հաջորդ ընտրություններից հետո խորհրդարանում չի լինի»
Այս օրերին հաճախ են տեղեկություններ շրջանառվում, թե լուրջ խմորումներ են հասունանում ՀՅԴ-ի ներսում, հատկապես արտերկրյա թևերի միջև: Նշվում է, որդա այդ կուսակցության՝ վերջին շրջանի պահվածքի դրսևորումն է:
«Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան, քաղաքագետ Արա Պապյանը թեև կարևորում է ՀՅԴ-ի դերը Հայաստանի ներքին քաղաքական կյանքում, սակայն համոզված է, որ եթե ՀՅԴ-ն չհասցնի ինքնամաքրվել, ապա առաջիկա խորհրդարանում ներկայացված չի լինի:
«Կարծում եմ, որ ազգային գաղափարախոսություն ունեցող կուսակցության ներկայության կարիք ունենք խորհրդարանում, չնայած վերջին շրջանում ՀՅԴ-ն բավականին հեռացել է իր գաղափարախոսությունից, սակայն այն ավանդաբար շարունակում է ընկալվել որպես այդպիսին: Եվ վերլուծելով անցած ընտրությունների արդյունքները, պարզ է դառնում, որ նրանք մի կերպ են հաղթահարել 5%-անոց անցողիկ շեմը: Դրան եթե ավելացնենք, որ խորհրդարան են անցել իշխանության աջակցությամբ, այսինքն նրանց օգտին նաև ձայներ լցոնելու միջոցով, ապա պարզ է դառնում, որ այս անգամ կարող է ընդհանրապես չկարողանան խորհրդարան անցնել: Բացի այդ, վերջին իրադարձությունների հետևանքով Դաշնակցությունը կրկին և՛ հետևորդներ է կորցրել, և՛ձայներ ու, բնականաբար, պետք է այս ամենից հետևություններ անեն»,- ասաց Ա. Պապյանը:
Հիշեցնենք, որ ներկայիս խորհրդարանում ՀՅԴ խմբակցությունը ներկայացված է 6 պատգամավորով, որից երկուսը, սակայն, անկուսակցական են: Բացի այդ, ՀՅԴ-ն ամենաքիչ պատգամավորական ձայներ ունենալով հանդերձ, կոալիցիոն համաձայնագիր էր ստորագրել ՀՀԿ-ի հետ: Եվ գործընկերային հարաբերություններից ելնելով՝ ՀՅԴ-ն նախ դատապարտեց ժողովրդական շարժումը, սակայն երբ թավշյա հեղափոխությունը հասավ իր գագաթնակետին, հրաժարվեց ՀՀԿ-ից և որոշում կայացրեց սատարել ժողովրդի կողմից ներկայացված վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին:
«Անկեղծ ասած, ես այդպես էլ չհասկացա, թե իրենք ինչու սկզբում դժգոհության «կրակն» իրենց վրա վերցրեցին, հետո հրաժարվեցին ՀՀԿ-ի հետ համագործակցության հուշագրից, ապա անցան ժողովրդական շարժման կողմը, և այս անգամ արդեն Հանրապետականի կողմից որպես դավաճան ընկալվեցին: Այս ամենի արդյունքում ՀՅԴ-ի վարկանիշը բավականին անկում ապրեց: Եթե այս ամենից ՀՅԴ-ի ղեկավար կազմում տեղի չունենան արմատական փոփոխություններ և ներկա ղեկավարությունը հրաժարական չտա, ապա վարկանիշի առումով որևէ դրական տեղաշարժ տեղի չի ունենա: Հիմա ՀՅԴ սփյուռքյան տարբեր կազմակերպություններից բարձրաձայնում են, որ ընդհանուր ժողով հրավիրելու անհրաշեշտություն կա, որը պետք է քննության առնի նախկին քաղաքականությունը, թե նախկին իշխանությանն աջակցելն ինչքանով էր արդարացված»,- ասաց Ա.Պապյանը:
Քաղաքագետը թեև չի պնդում, որ եթե անգամ նման քայլեր ձեռնարկվեն և ՀՅԴ բյուրոյի ղեկավարները հրաժարական տան, այս կարճ ժամանակահատվածում հնարավոր կլինի լիարժեք կերպով վստահ լինել, որ նրանք կվերգտնեն իրենց կորցրած ընտրազանգվածը, սակայն կուսակցության ինքնամաքրումը բավականին կնպաստի ՀՅԴ վարկանիշի բարձրացմանը:
«Ես ուզում եմ հատկապես շեշտել, որ Դաշնակցություն կուսակցությունում կան բազմաթիվ հայրենանվեր ու գաղափարական անձնավորություններ, որոնց մի մասը դուրս է եկել կամ վտարվել է կուսակցությունից: Եվ գաղտնիք չէ, որ ՀՅԴ-ն վերածվել է ստալինա- բոլշևիկյան կուսակցության, որը չի հանդուրժում ո՛չ քննադատություն, ո՛չ այլակարծություն և վտարման սպառնալիքի տակ ստիպում է մտածել այնպես, ինչպես կուսակցության վերևի օղակներն են մտածում: Բացի այդ, ՀՅԴ-ն դավաճանել է նաև սեփական գաղափարախոսությանը և, լինելով սոցիալիստական գաղափարախոսություն ունեցող կուսակցություն, կոալիցիա կազմեցին մի կուսակցության՝ ՀՀԿ-ի հետ, որն ավելի շատ նման է խոշոր բուժուազիայի արհմիության: Ստացվում է, որ ՀՅԴ-ն դավաճանել է սեփական սոցիալական և ազգային գաղափարախոսությանը, բայց ես հույս ունեմ, որ կուսակցությունն այնուամենայնիվ ընդհանուր ժողով հրավիրելու ուժ կգտնի, կվերլուծի իր անցած 10 տարին և կհանգի եզրակացության, իսկ ընտրությունների ժամանակ ժողովուրդն իր քվեով ցույց կտա, թե որքանով է այդ քաղաքական ուժն ընդունելի իր համար, բայց եթե նման քայլեր չանեն, վստահեցնում եմ, որ 5 %-ը հաստատ չեն հաղթահարի»,- ասաց Ա. Պապյանը: