Ավտոբուսները տեխնիկապես հանգեցված են լինելու և հարմարեցված՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց տեղափոխելու համար
1or.am-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ Երևանի «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանն անդրադառնալով մայրաքաղաքի տրանսպորտային նոր ցանցի ներդրմանն ու հին ավտոպարկը նորով փոխարինելու գործընթացին նշել էր, որ 15 տարեկան գազելները, որոնք ներկայում սպասարկում են մայրաքաղաքի ուղևորներին, պետք է այս ամռան ընթացքում դուրս մնացած լինեին ցանցից և ուղևորափոխադրում իրականացնելու հնարավորություն չունենային, իսկ քաղաքապետարանի կողմից հայտարաված նոր մրցույթը, ըստ նրա, խոսում է այն մասին, որ մրցույթի մասնակիցներին կրկին հնարավորություն է տրվել մեզ հայտնի որակի գազելներ ձեռք բերել:
Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանն, անդրադառնալով տրանսպորտային բարեփոխումների ծրագրի ընթացքին, 1or.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ քաղաքապետարանը վաղուց հայտարարել է, որ որոշակի մաշվածություն ունեցող տրանսպորտային միջոցներն այլևս չեն կարողանա շահագործվել: Ուստի ուղևորները պետք է վստահ լինեն, որ իրենց անվտանգության հաշվին որևէ զիջումներ չեն լինելու: Ինչ վերաբերում է նոր շարժակազմի ձեռք բերման գործընթացին, ապա գաղտնիք չէ, որ տրանսպորտային ցանցի վերազինման շրջանակներում ապրիլ ամսին հայտարարված 12 մետրանոց 100 ավտոբուսի ձեռք բերման մրցույթում որևէ կազմակերպություն չի շահել: