Ժողովուրդը շարունակում է լավագույն դեպքում՝ տեղում դոփել
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն 2019թ. մեր երկրում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը նախորդ տարվա համեմատ աճել է շուրջ 6 տոկոսով, ընդորում՝ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գնաճից ավելի քիչ չափով:
Այսինքն՝ կրտսեր և միջին պաշտոններ զբաղեցնող պետական պաշտոնյաների իրական եկամուտները կրճատվել են՝ գնաճով պայմանավորված:  2019-2020 թթ չի նվազել մինչեւ 150 000 դրամ ամսական աշխատավարձ ստացող՝ աշխատողների 65 տոկոսի եկամտային հարկի բեռը: Եվ ստացվում է, որ նրանց շուրջ 40 տոկոսն աշխատող աղքատներ են:
Ստացվում է, որ նվազագույն աշխատավարձի չափը թեև պաշտոնապես բարձրացվեց, սակայն դա առանձնապես չանդրադարձավ մարդկանց կենսամակարդակի բարձրացման վրա: Մինչդեռ, տնտեսությունը զարգացնելու  համար նախ հարկավոր է վճարունակ քաղաքացի ունենալ, որպեսզի դրամական շրջանառությունը հասնի բոլոր ոլորտներ: Հակառակ դեպքում այն կկուտակվի կա՛մ անհատների ձեռքում, կա՛ պետական բյուջեում, իսկ ժողովուրդը կշարունակի տեղում դոփել: