Հայաստանը ստեղծում է եռանկյունի Իրանի և Միացյալ Նահանգների հետ
Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրգոլամին հայտարարել է, որ Թեհրանն ու Երևանը կարող են 2026 թվականին ստորագրել ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ համապարփակ փաստաթուղթ: Դիվանագետը հույս ունի, որ դա տեղի կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Իսլամական Հանրապետություն այցի ժամանակ: Սակայն Միացյալ Նահանգները կարող են խափանել այդ ծրագրերը, գրում է ng.ru–ն: «Այս տարի լրանում է Հայաստանի անկախության 35-ամյակը: Իրանը առաջին երկրներից մեկն էր, որը ճանաչեց նրա անկախությունը: Մեր ժողովուրդների միջև բարեկամությունը հազար տարվա պատմություն ունի, և այն, ինչ մենք այսօր տեսնում ենք, այդ պատմական, մշակութային և քաղաքակրթական կապի շարունակությունն է», - ասել է Խալիլ Շիրգոլամին ելույթ ունենալով Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 47-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Փաշինյանը պնդում է, որ Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը երկրի արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացման ռազմավարության մի մասն է, Բայց  Երևանը չի խզի կապերը Իրանի կամ որևէ այլ երկրի հետ ամերիկացիներին հաճոյանալու համար։ Մինչդեռ, Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Վենսը հայերին խոստացել է ավելի քան 13 միլիարդ դոլարի ներդրումներ (9–ը խաղաղ ատոմային էներգիայի զարգացման և 4–ը արհեստական ​​բանականության մեջ)։ Ավելին, «Թրամփի ճանապարհը» մնում է հայ-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ կարգավորման աջակցող կառույցներից մեկը։
Չնայած դրան, Օրբելի կենտրոնի ավագ փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը վստահ է, որ Հայաստանը պետք է ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր կնքի Իրանի հետ։ «Մեզ կապում է ընդհանուր պատմությունը և համագործակցությունը։ Նույնիսկ անկախության ամենադժվար տարիներին Թեհրանը մեր կողքին է եղել և աջակցել է մեզ, մեր տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը։ Միևնույն ժամանակ, կարևոր է ընդգծել, որ մեր ոչ մի հարաբերություն, լինեն դրանք Ռուսաստանի, ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի, թե Իրանի հետ, չպետք է զարգանան մեկ այլ խաղացողի կամ խաղացողների հետ հարաբերությունների հաշվին։ Իր արտաքին քաղաքականության մեջ Հայաստանը պետք է առաջնորդվի զուտ պետական ​​շահերով, որոնք ներկայիս իրողություններում պահանջում են արտաքին քաղաքականության և արտաքին առևտրային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման քաղաքականության շարունակականություն: