Ադրբեջանին հանձնած ՀՀ տարածքների հարցով դատարան ենք դիմելու. Արծվիկ Մինասյան
Առաջիկայում Վարչական դատարան պահանջ կներկայացվի, որպեսզի կանխվի տարածքների հանձնումը և հետագայում կարողանանք հետ բերել ՀՀ այն տարածքները, որոնք արդեն հանձնել են ադրբեջանական կողմին։ Լրագրողներին այս մասին հայտնեց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանը, որը նույնպես արդարադատության նախարարության առջև էր` մի խումբ իրավապաշտպանների հետ։
Իրավապաշտպանները շտապ հավաք են կազմակերպել և պահանջում են, որ հստակ պատասխանեն իրենց` կա՞ արդյոք հունվարի 11-ին հնարավոր Փաշինյան–Ալիև հանդիպման համար նոր փաստաթուղթ։
Telegram–ի հայաստանյան որոշ ալիքներ ավելի վաղ հայտնել էին, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մտադիր է հունվարի 11-ին Մոսկվայում փաստաթղթեր ստորագրել, որոնք իբր պետք է «ամրագրեն Ադրբեջանին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների փոխանցումը», Նախիջևանի ինքնավարությունը Ադրբեջանի հետ կապող տրանսպորտային միջանցքի բացումը... Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հանդիպեց նախարարության առջև հավաքված իրավապաշտպանների հետ և հերքեց նման փաստաթղթի գոյությունն առհասարակ։
«Մենք արդեն իսկ դատական գործընթաց ենք սկսել այս անօրինական գործողությունների դեմ։ Առաջիկայում վարչական դատարան ենք դիմելու, քանի որ Սովետական Հայաստանի քարտեզն ինձ համար հիմք չէ տարածքներ հանձնելու համար։ Ինձ համար հիմք է այն տարածքը, որտեղ ՀՀ զինված ուժերը տեղակայված են»,–ասաց Մինասյանը` հավելելով, որ պայքարը շարունկվելու է։
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը, որն էլ հրավիրել էր շտապ հավաքը, ասաց, որ նախարարի հավաստացիումներից բավարարված չէ։
Մելիքյանը նշեց, որ, իհարկե, դրական փաստ է այն, որ նախարարն իջավ, զրուցեց իրենց հետ, սակայն հետևություններ կանի հենց հունվարի 11-ին։
«Նախարարի հայտարարության հավաստիությունը կգնահատեն հունվարի 11-ին։ Ես բավարարված չեմ, քանի որ իմ մտավախությունները փարատված չեն»,–ասաց Մելիքյանը։
Նա հայտնեց նաև, որ հավաքն այդքանով ավարտվում է, քանի որ իրենց պահանջը բավարարվեց։
Հիշեցնենք, որ ըստ ոչ պաշտոնական տեղեկությունների՝ հունվարի 11-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում հանդիպելու է Ադրբեջանի նախագահի հետ։