Հատուկ առաքելություն. ի՞նչ նպատակով է վարչապետը Քյարամյանին «գործուղել» քննչական կոմիտե
ՊՎԾ և ԱԱԾ նախկին պետ Արգիշտի Քյարամյանը, ով պատերազմի օրերին հանրությանը անհայտ պատճառներով ազատվեց զբաղեցրած պաշտոնից, երեկ նշանակվել է քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ: Շատերի համար այս նշանակումը զարմանալի էր, սակայն ամեն բան իր տեղն է ընկնում, երբ Քյարմյանի նշանակմանը նայում ենք Նիկոլ Փաշինյանի պրիզմայով:
Վերջին օրերին անգամ մամուլն էր գրում, որ վարչապետը այլևս չի վստահում քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանին և նույնիսկ բացահայտ իր դժգոհությունն է հայտնել վերջինիս՝ իր հրամանները կատարելու ընթացքում դրսևորվող էնտուզիազմից: Խոսքը, թերևս, ապօրինի հրամանների մասին է, իսկ որ այդպիսիք եղել են և կան` հաստատում է հենց քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի հրաժարականը, որը տեղի ունեցավ օրեր առաջ: Վերջինս պարզապես չէր ցանկանում գործիք լինել ապիկար իշխանությունների ձեռքում: Հայկ Գրիգորյանի հանդեպ վստահության կորստով էլ պայմանավորված է Արգիշտի Քյարամյանի ներդնումը քննչական կոմիտե, այդպիսով Փաշինյանը հնարավորություն կունենա գործել յուրային մարդու միջոցով, ով պատրաստ է կատարել վարչապետի հրամանները:
Մյուս կողմից` չմոռանանք, որ Արգիշտի Քյարամյանը պատերազմի ողջ ընթացքում գտնվել է Արցախում և, թերևս, ամենալավն է տիրապետում իրականությանը, հարկ եղած դեպքում էլ կարող է խոսել և այդ իրականության հետ առերեսել նաև հանրությանը, ինչը, իհարկե, Փաշինյանի պլանների մեջ որևէ կերպ չի մտնում: Այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է Քյարամյանին պահել տեսադաշտում, միևնույն ժամանակ առանցքային պաշտոն տալով՝ ապահովել վերջինիս կողմից իշխանությունների համար այդքան թանկ լռությունը:
Իսկ ահա հանրությունը Քյարամյանի հետ կապված բազմաթիվ հարցեր ունի, հարցեր, որոնք մինչ օրս մնացել են անպատասխան: Չմոռանանք, որ վերջինս համարվել է Փաշինյանի թիմի ամենահակառուսական կադրերից մեկը, նրա անվան հետ է կապվում Հարավկովկասյան երկաթուղիներում քննությունները, որոնք, ի դեպ, ոչինչ էլ չբացահայտեցին: Քյարամյանի անվան հետ է կապվում նաև ԱԱԾ պետ լինելու ընթացքում 1400 ադրբեջանցու հայկական անձնագրեր բաժանելու մասին տեղեկությունը, որը պատկան մարմինները շատ արագ ջրեցին: Նրա անվան հետ է կապվում հետախուզության և հակահետախուզության տոտալ տապալումը պատերազմի ընթացքում: