Հայ ռազմագերիներ. ԿԽՄԿ–ն հերքում է, Արտակ Բեգլարյանը` նախազգուշացնում
Արտակ Բեգլարյանը տեղեկություններ ունի, որ Բաքուն մտադրվել է հայ ռազմագերիների մասնակցությամբ ռազմական շքերթ կազմակերպել։
Կարմիր խաչը հերքում է տեղեկությունը, թե Ադրբեջանում 150 հայ ռազմագերի կա։ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն այսօր տեսակապով քննարկման ժամանակ հայտնեց, որ բաց տեսանյութերի վերլուծության հիման վրա հայկական կողմը մոտ 50-60 ռազմագերու վերաբերյալ տվյալներ ունի:
«Բայց մեր տվյալներով՝ մոտ 30-ի ինքնությունն ենք կարողացել պարզել: Բոլոր տվյալներն անընդհատ փոխանցում ենք Կարմիր խաչին, ռուսական կողմին և քաղաքական ղեկավարությանը: Մեր ներկայացրած տվյալների հիման վրա հնարավոր է եղել փրկել կյանքեր, և ԿԽՄԿ-ն կարողացել է կապ հաստատել ռազմագերիների հետ», - նշեց նա:
Բեգլարյանը տեղեկություններ ունի, որ Բաքուն մտադիր է հայ ռազմագերիների մասնակցությամբ ռազմական շքերթ կազմակերպել։ Նրա խոսքով` սա ադրբեջանական իշխանության հերթական ռազմական հանցագործությունը կլինի, միջազգային
«Միջազգային հանրությունը պետք է արձագանքի այս տեղեկությանը, և ոչ միայն կանխի նման շքերթի անցկացումը, այլև պատժամիջոցներ կիրառի», – ընդգծեց նա։
Բեգլարյանը պատմեց, որ հայ ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ փակ զեկույցներ են սկսել պատրաստել։
«Ինչո՞ւ ենք փակ, ոչ թե բաց, հրապարակային զեկույցներ պատրաստել, որովհետև այնտեղ կան բավականին դաժան պատկերներ և անձնական տվյալներ, որոնք չենք ցանկանում, որ տարածվեն հայկական համացանցային տիրույթում՝ լրացուցիչ հոգեբանական ճնշում չավելացնելու համար: Մինչդեռ ադրբեջանական կողմը փորձում հնարավորինս լայն տարածում է ապահովել հայկական լսարանում: Սա միանշանակ հանցագործություն է», - ասաց նա:
ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի մամուլի պատասխանատու Զառա Ամատունին վստահեցրեց, որ ադրբեջանական կողմում գտնվող 150 հայ ռազմագերի վերաբերյալ տեղեկությունը կեղծ է։ Նրա խոսքով` կոմիտեին չի հաջողվել պարզել այդ տեղեկության աղբյուրը։ Ամատունին հիշեցրեց, որ ԿԽՄԿ–ն որոնվող անձանց մասին վիճակագրական տվյալներ երբեք չի հրապարակել և չի հրապարակելու։
«Մենք խիստ հսկողության տակ ենք պահում այդ մարդկանց ճակատագիրը և նրանց ընտանիքներին տեղեկացնում ենք մեր այցելությունների մասին։ Հոկտեմբերի կեսերից ճշտել ենք մի շարք գերեվարված անձանց տվյալներ, որոնց մասին տեղյակ ենք պահել նաև նրանց ընտանիքներին: Դիմում եմ այդ ընտանիքներին, որպեսզի կապի մեջ լինեն մեզ հետ», – ասաց նա։
150 հայ գերիների մասին ավելի վաղ հայտնել էին հայկական ԶԼՄ–ները` հղում անելով ռուս գործընկերներին։