Քաղաքացին ահազանգել է, որ հոգեբուժարանում իր որդին ծեծի է ենթարկվել. ՄԻՊ-ն արագ արձագանքման վարույթ է սկսել
Մարդու իրավունքների պաշտպանը սեփական նախաձեռնությամբ քննարկում է սկսել քաղաքացու նկատմամբ հոգեբուժարանում տղայի վատ վերաբերմունքի, այդ թվում՝ ծեծի վերաբերյալ հայտարարության հիման վրա։ Ստացվել է նաև ահազանգ:
Հաշվի առնելով, որ հարցի վերաբերյալ հրապարակումներում առկա են մանրամասն տվյալներ, Մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում  ներկայացնել հետևյալ պարզաբանումները.
1. 2020 թվականի ապրիլի 25-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի  թեժ գծի հեռախոսահամարին զանգահարել է լրագրող Գագիկ Շամշյանը և տեղեկացրել, որ իրեն դիմել է հոգեբուժարանում բուժում ստացող քաղաքացու մայրը և տեղեկացրել, որ իր կարծիքով իր որդին վատ վերաբերմունքի, այդ թվում՝ ծեծի է ենթարկվել հոգեբուժարանում։ Երիտասարդը հոգեբուժարանից տեղափոխվել էքաղաքացիական բժշկական հիվանդանոց:
Մայրը Պաշտպանի աշխատակազմին տեղեկացրել է, որ հոգեբուժական կազմակերպություն ընդունվելիս իրեն հավաստիացրել են, որ իր տղան հոգեկան առողջության լուրջ խնդիրներ չունի և կարճատև բուժումից հետո դուրս կգրվի: Ըստ մոր՝ իր տղայի հոգեբուժարան ընդունվելուց հետո ինքը 7 օրվա ընթացքում անընդհատ զանգահարել է բաժանմունք, ցանկացել խոսելորդու հետ կամ տեսակցել նրան, սակայն հոգեբուժարանի աշխատակիցները տարբեր պատճառաբանություններով իրեն դա անելու հնարավորություն չեն տվել:
1. Ըստ տղայի մոր՝ չնայած հոգեբուժարանի հավաստիացումներին ապրիլի 22-ին հոգեբուժական կազմակերպությունից զանգահարել են իրեն և հայտնել, որ իր տղան ունի առողջական լուրջ խնդիրներ, վիճակը կտրուկ վատացել է, որի արդյունքում իր որդուն տեղափոխել են քաղաքացիական բժշկական հիվանդանոց: Կենտրոնում մայրը նկատել է, որ որդու մարմնի վրա առկա են վնասվածքներ, բերանի խոռոչի վերքեր և կոտրված ատամներ, իսկ հետագայում իրեն տրամադրված հագուստի վրա՝ ոտքի հետքեր: Կենտրոնում որդին ստացել է անհրաժեշտ բուժօգնություն, որից հետո մայրը որդուն տեղափոխել է տուն:
2. Մայրը Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցչին տեղեկացրել է, որ տղան դեռ ունի հոգեբուժական օգնության կարիք, սակայն ինքը չի ցանկանում նրան կրկին տեղափոխել հոգեբուժական հաստատություն: Վերջինիս հետ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարող է աջակցել այլ հոգեբուժական կազմակերպություն տեղափոխվելու հարցում, սակայն մայրը նշել է, որ իրենց կայցելիհոգեբույժ, և, եթե վերջինս տա ստացիոնար բուժման ցուցում, ապա կդիմի Մարդու իրավունքների պաշտպանին:
3. Մի քանի ժամ անց մայրը զանգահարել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ և հայտնել, որ իր որդին ունի ջերմություն: Նրան առաջարկվել է հրավիրել շտապ բժշկական օգնության ծառայություն:
4. Ապրիլի 26-ին որդու առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կապվել է մոր հետ, ով հայտնել է, որ իր որդու հետ միասին գտնվում է նույն հոգեբուժարանում: Ըստ նրա՝ իրեն զանգահարել են հոգեբուժական կազմակերպությունից, նշել իր տղայի հոգեբուժական օգնություն ստանալու անհրաժեշտության մասին և առաջարկել տեղափոխել հոգեկան առողջության կենտրոն:Զանգից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կապվել էհոգեբուժական կազմակերպության իրավասու ներկայացուցչի հետ, ով նշել է, որ քաղաքացու առողջական վիճակը մտահոգիչ է:
5. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ապրիլի 27-ին լրացուցիչ հարցմամբ կրկին տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ քաղաքացու առողջական վիճակը լուսադեմին կտրուկ վատացել է, և նա տեղափոխվել է առողջապահականբազմամասնագիտական բժշկական կենտրոնի սուր թունավորումների բաժանմունք՝ «դեղորայքային թունավորում» նախնական ախտորոշմամբ:
6. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ապրիլի 27-ի և 28-ի բանավոր հարցումներով բժշկական կենտրոնից ստացվել է պարզաբանում այն մասին, որ քաղաքացու առողջական վիճակը կայուն ծանր է:
7. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնված է արագ արձագանքման քննարկման վարույթ:
ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ»Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ»Տիգրան Բարսեղյանը հեռացավ Հայաստանի հավաքականից Շվեդիան իր նոր տարեկան հետախուզական զեկույցում Ռուսաստանին անվանել է «գլխավոր ռազմական սպառնալիք»ՌԴ–ն մեղադրել է Telegram-ին «արտասահմանյան հետախուզական գործակալություններին» նամակագրությունը բացահայտելու մեջՀայաստանը դառնում է Կովկասի առաջին թեկնածուն` «Գաստրոնոմիայի համաշխարհային տարածաշրջան 2028» կոչման համարՌԴ-ն հույս ունի, որ Իրանի շուրջ բանակցությունները չեն ավարտվի ռազմական արկածախնդրությամբ. ԶախարովաԻնչպես են սկսվել կրակոցները. եղել են 40 հոգիiPhone 18 Pro-ն և Pro Max-ը կունենան միայն eSIM44-ամյա Ջեսիկա Ալբան ամուսնալուծվելուց հետո հանդիպում է 33-ամյա ընկերոջ՝ Դենի Ռամիրեսի հետԵրևանում մոռացել են հայկական երկաթուղում կատարված ռուսական ներդրումների մասին. ԶախարովաԻրանի դեմ նոր պшտերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. Էրդողան Մոուրինյուն մեկնաբանել է Մադրիդի «Ռեալի» դեմ խաղում տեղի ունեցած սկանդալը Վլադիմիր Արզումանյանը նոր տեսահոլովակ է ներկայացրել Հայտնի է՝ ով է կրակոցների հետևանքով սպանվածըԶելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմ Տակաիչին վերընտրվել է Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնում 1 զոհ և 1 տասնյակ վիրավոր. ինչ իրավիճակ է ԱջափնյակումԱմեն ինչ արվում է Ուկրաինայում խաղաղության գործընթացը խափանելու համար․ Զախարովա Ձմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Ադելիա Պետրոսյանի արդյունքը կարճ ծրագրից հետո ԱՄՆ-ն սպառնացել է դուրս գալ Միջազգային էներգետիկ գործակալությունից Ոսկու գինը նվազել է․ այն կազմել է 4874.50 դոլարԿրակոցներ և վիրավորներ. ինչ է կատարվում ԵրևանումԵրևանում մոռացել են հայկական երկաթուղում կատարված ռուսական ներդրումների մասին. ԶախարովաՓաշինյանը մեկնել է Վաշինգտոն՝ Թրամփի արկածախնդրությանը մասնակցելու Տիգրան Բասեղյանն ավարտում է կարիերան Հայաստանի հավաքականումԻշխանությունները հիմնովին ձախողել են Երևանի փոսալցման աշխատանքները Պարգևատրել են «պադավատով», որ չնեղացնեն Գազայի հարավում Իսրայելի զինվոր է մաhացել Ինչ է սպասում Telegram-ին․ ՌԴ Թվային նախարարությունը մանրամասներ է հայտնել ՍԴ-ն քննության է ընդունել ՄԻ պաշտպանի՝ կենսաթոշակի վճարման մասին դիմումը ԱՄՆ-ն ուսումնասիրում է հակառուսական պատժամիջոցների վերացումը․ «The Economist» Գազ չի լինի որոշ ժամանակ Ժնևում վերսկսվել են ՌԴ-ի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև եռակողմ բանակցություններըԴիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումը«Արզնի կաթնամթերք»-ի թթվասերի արտադրությունը կասեցվել է․ ՍԱՏՄ Ովքեր են ծանրամարտի Հայաստանի 2026 թ. առաջնության լավագույն մարզիկները Արցախի Իվանյանում ադրբեջանցի սակրավոր է վիրավnրվել ականի պայթյունից Ծանոթ ու միաժամանակ անհայտ … հիջաբՎատիկանը չի մասնակցի Խաղաղության խորհրդին Ինչպես է տղամարդը պատրաստվել Արամուսում 4 քաղաքացու uպանությանը (տեսանյութ)Ովքե՞ր կստանան երրորդ և հաջորդ երեխաների համար նախատեսված նպաստԱռանձին շրջաններում սպասվում է նաև քամու ուժգնացում Չեմպիոնների լիգա | փլեյ-օֆֆ փուլի արդյունքները Ջուր չի լինի որոշ հասցեներում «Ինքնիշխանության զիջում և հավասարակշում. որո՞նք են Ջ.Դ. Վենսի Հայաստան և Ադրբեջան այցի հետևանքները»Խոշոր վթար՝ Կոտայքում«Հայաստանի դերը միավորելն է, այլ ոչ թե բաժանելը»Եվրախորհրդարանը ընդունել է Հին Ջուղայի հայկական հուշարձանների ավերումը դատապարտող բանաձև․ պատմության այս օրը (18 փետրվար) Եկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները