Ուսհաստատություններում առերևույթ կատարված հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերով վերականգնվել է 35 միլիոն 609 հազար 352 դրամ
ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչությունում կատարվել է 2018թ. հունվարի 1-ից նոյեմբերի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրակրթական, նախնական և միջին մասնագիտական, ինչպես նաև բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների աշխատակիցների գործունեության ընթացքում առերևույթ կատարված հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի վերաբերյալ տարածքային ստորաբաժանումներից ստացված տեղեկատվության ուսումնասիրություն և ամփոփում:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի  տեղեկատվության և հասարակայնության  հետ կապերի բաժնից, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2018թ. հունվարի1-ից նոյեմբերի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում նշված դեպքերի առթիվ Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում քննվել է 98 քրեական գործ:
98 քրեական գործերից 77-ը քննվել է մարզային քննչական վարչություններում, իսկ 21-ը՝ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում և վարչական շրջանների քննչական բաժիններում:
Նշված քրեական գործերից 75-ը հարուցվել են հանրակրթական, 15-ը՝ նախնական և միջին մասնագիտական, 8-ը՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ կապված հանցագործությունների դեպքերի առթիվ: Հարուցված քրեական գործերից 3-ը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան, 18 քրեական գործով վարույթը կարճվել է, որից 6-ը՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 9-ը՝35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 2-ը՝ 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 13-րդ կետով և 1 քրեական գործով վարույթը կարճվել է 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետով, 2 քրեական գործեր միացվել են այլ քրեական գործերի:
75 քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է:
Հանրակրթական, նախնական և միջին մասնագիտական, ինչպես նաև բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հետ կապված հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերով 42 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ: Նրանցից 40-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին, 1 մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը փոխարինվել է գրավով, 1-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է անձնական երաշխավորությունը:
Մեղադրյալներից 20-ը եղել են ուսումնական հաստատությունների տնօրեններ, 1-ը՝ փոխտնօրեն, 2-ը՝ ուսուցիչ, 2-ը՝ նախկին տնօրեն, 1-ը եղել է ՇՊՀ նախկին պրոռեկտոր, 14-ը՝ ուսումնական հաստատության այլ աշխատակիցներ, իսկ 2-ը՝ ներգրավվել են որպես կաշառք տվողներ:
Քննարկվող ժամանակահատվածում քրեական գործերով պետությանը  պատճառված հիմնավորված վնասի չափը կազմել է 39.170.136 ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 35.609.352 ՀՀ դրամը: