Հակոբ Հակոբյան. «Արցախում գազի գնի թաքնված բարձրացում է տեղի ունենում»
Արցախի Հանրապետության հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովը դեռևս այս տարվա ապրիլին մի որոշում է ընդունել, ըստ որի՝ «Արցախգազ» ՓԲ ընկերությունը բոլոր գազ օգտագործողների հետ պետք է մինչև դեկտեմբեր նոր պայմանագրեր կնքի: Այս մասին 1or.am–ի հետ զրույցում հայտնեց Արցախի «Արդարություն» կուսակցության համանախագահ Հակոբ Հակոբյանը՝ ահազանգելով նաև այն մտահոգությունների մասին, որոնք, ըստ նրա, առկա են որոշման ենթատեքստում:
«Նոր պայմանագրով սահմանվում է, որ մեկ գազօգտագործող սարքի դեպքում բնակիչներից պետք է գանձվի է 2270, երկու գազօգտագործող սարքի դեպքում` 4540, երեք և ավելի գազօգտագործող սարքի դեպքում` 6810 դրամ: Այդ գումարները, ըստ էության, գանձում է մասնավոր հիմնարկությունը, այս պարագայում՝ «Արցախգազ»–ը: Բացի այդ՝ այսպես, թե այնպես, գազի գինը բարձր է, և սա լրացուցիչ բեռ է քաղաքացիների համար: Մտավախություն կա, որ վաղը կամ մյուս օրն այս միտումը կարող է տարածվել էլեկտրաէներգիայի և ջրի վրա: Սա անընդունելի է: Այս որոշումը բավականին մեծ արձագանք է ստացել մեր համաքաղաքացիների կողմից, նրանք ևս դեմ են»,–ասաց մեր զրուցակիցը՝ հայտնելով, որ որոշման վերանայման պահանջով բաց նամակ են հղել Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանին:
«Կարծում ենք, որ գազի գնի թաքնված բարձրացում է տեղի ունենում, ինչի մասին պետք է քաղաքացիներն իրազեկված լինեն: Հասկանալի է, որ շատ շատերը ստորագրելուց առաջ անգամ չեն կարդում այդ պայմանագիրը»,–ասաց նա:
Հարցին, թե վերոնշյալ սահմանված գների մասով նախկինում ցածր շեմ եղե՞լ է, թե՞ սա ընդհանրապես նոր որոշում է, մեր զրուցակիցը պատասխանեց, որ նախկինում ընդհանրապես նման կարգ չի գործել:
«Սա նոր է: Հիմնավորում են, թե դա միայն անվտանգության համար է: Այդ առումով ասեմ հետևյալը. մենք նույնպես կարծում ենք, և միանշանակ է, որ գազի սպառումը մեր բնակչության համար պետք է անվտանգ լինի, սակայն այդ անվտանգության համար ոչ թե պետք է բնակիչը վճարի, այլ գազ վաճառող ընկերությունը: Վերջիվերջո, մենք գազի դիմաց վճարում ենք: Բացի այդ՝ հասկանալի չէ, թե անվտանգության ապահովումն ինչո՞ւ չի կազմակերպվում արտակարգ իրավիճակների նախարարության միջոցով: Այդ պարագայում գոնե բնակիչների համար ընդունելի կլինեն վերոնշյալ սահմանված գումարները, քանի որ դրանք կուղղվեն ոչ թե մասնավոր ընկերությանը, այլ՝ պետբյուջե»,–ասաց նա:
Հակոբ Հակոբյանը շեշտեց, որ յուրաքանչյուր ընտանիք, բնական է, որ մեկ գազօգտագործող սարքով չի սահմանափակվում և օգտագործում է երկու կամ երեք սարք:
«Հիմա, փաստորեն, դրանց համար լրացուցիչ գումար են տալու, որը բեռ է: Վերջիվերջո, տարեկան գրեթե 7000 դրամը փոքր գումար չէ: Ընտանիքներ կլինեն, որոնց համար դա մեկ ամսվա հացի գումար է: Ինչքանո՞վ է նպատակահարմար առանց այդ էլ առկա սոցիալական բեռի պայմաններում նման որոշում կայացնել: Բնակչությունը, որն ամեն րոպե սպասում է աշխատավարձի, կենսաթոշակի բարձրացմանը, հիմա էլ այդ ֆոնին
պարտավոր է վճարել գազի սարքերի սպասարկման համար: Իսկ ինչո՞ւ պարտավոր չենք վճարել ջրի յուրաքանչյուր ծորակի կամ յուրաքանչյուր վարդակի համար»,– հեգնեց մեր զրուցակիցը:
Ինչ վերաբերում է Արցախի Հանրապետության պետական նախարարին ուղղված բաց նամակին ու արձագանքին, Հակոբ Հակոբյանը նշեց. «Չնայած որ այս որոշումը մեծ քննարկումների տեղիք տվեց, և բոլորը համակարծիք են, որ սա թալանի մի ձև է, սակայն մինչ օրս որևէ արձագանք չենք ստացել թե՛ պետնախարարից, թե՛ որևէ այլ իրավասու մարմնից: Կարծում ենք, որ հարցը լռության մատնելը ճիշտ տարբերակ չէ: Եվս մեկ անգամ պետք է փորձենք դիմել տարբեր ատյանների, որպեսզի հարցը բարձրանա և դրան որևիցե լուծում տրվի»:
Նա բերեց նաև Արցախում մենաշնորհային դիրք զբաղեցնող «Ղարաբաղ տելեկոմի» օրինակն ու նշեց. «Մենք մտավախություն ունենք, որ այսպիսի կարևորագույն ոլորտները մասնավորեցնելով՝ բնակիչներին թելադրում են այն պայմանները, որոնք ավելի ձեռնտու են մասնավոր ընկերություններին: Այստեղ կարևորում ենք իշխանությունների և մասնավորապես ԱՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող հանձնաժողովի դերակատարությունը: Այն պետք է ավելի ակտիվ պաշտպանի ոչ թե մասնավոր ընկերությունների, այլ ժողովրդի շահերը»,–եզրափակեց նա:
Երևանում բախվել են «Skoda»-ն ու մոտոցիկլը. մոտոցիկլավարը զրկված է եղել այն վարելու իրավունքիցՌուսական զորքը վերահսկողության տակ է վերցրել ԴԺՀ–ի Կարպովկան Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը քննարկել է բեռնափոխադրումների և առևտրի ընթացակարգի փոփոխություններ Հունգարիան կաջակցի Ուկրաինային ԵՄ-ի կողմից վարկի տրամադրմանը, եթե «Դրուժբա» խողովակաշարով նավթի տարանցումը վերսկսվի․ նախարար Զիդանը պատրաստվում է ստանձնել Ֆրանսիայի հավաքականի ղեկավարությունն ԱԱ-ից հետո Մի՛ վախեցեք մահից, պատրա՛ստ եղեք դրան և որևէ ձևով մի՛ արագացրեք այն. Ռուբեն Վարդանյանի ձայնային հաղորդագրությունը «դատավճռից» հետո Իրանի ժողովրդի հետ պետք է խոսել հարգալից լեզվով․ Արաղչի Ադրբեջանում կալանավորվել է «Կոտի» մականունով տիկտոկեր Զեյնաբ Զեյնալին Ինչպիսի՞ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Թուրքիան խանդավառվել է Փաշինյանի հայտարարություններից Ի՞նչ է Երևանում փնտրելու Մարթա Կոսը ՔՊ-ում այժմ էլ մարզպետների ձայներն են հաշվում Փաշինյանի հակաեկեղեցական արշավը վտանգված է Պարեկային ծառայողները ուժեղացված ծառայության ընթացքում ինքնաձիգներ ու ատրճանակներ են հայտնաբերել էկոպարեկային ծառայության Դիլիջանի տեղամասի պետին ոչ սթափ վիճակում վարելու համար զրկել են վարորդականիցԿԳՄՍ-ն՝ 231 դպրոց փակելու լուրերի մասին Թրամփը 10% մաքսատուրք է սահմանել ամբողջ աշխարհի համար Որոշ հասցեներում ջուր չի լինի «Վենսի Հայաստան կատարած այցից հետո Փաշինյանը սկսել է խոսել Ռուսաստանի հետ բարեկամության արժեքի մասին» Տարադրամն այսօր «Կարող ենք ապրել և զարգանալ». Ինսայդերը բացահայտել է Հայաստանի նոր նպատակըՀայաստանի ղեկավարությունը երկիրը տանում է ինքնասպանության՝ և՛ տնտեսապես, և՛ քաղաքականապես. «Փաստ»Ռազմական թղթակից Ստեշին. Ադրբեջանն ու Հայաստանը մեր ընկերները չեն, դադարեք խաղալ ազգերի միջև բարեկամության վրաՈ՞վ կարող է հանդես գալ որպես Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման շահագրգիռ կողմ. «Փաստ»Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Փաշինյանի ռազմավարությունը. Արտաքինը գումարած բյուրոկրատական ​​լեգիտիմությունըԱվստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Մայրենի լեզվի միջազգային օր. պատմության այս օրը (21 փետրվար)«Հպարտ եմ, որ Էդուարդի նման որդի ունեմ». Էդուարդ Հարությունյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ճակատենի դիրքերում. «Փաստ»Արտառոց միջադեպ Գյումրիում․ 4-5 հոգի մեքենայից իջնելով՝ դանակահարել են կանգառում կանգնած երիտասարդիՉորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»Սուրբ Թեոդորոս զորավարի հիշատակության օրն է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է «Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Իշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով. «Հրապարակ» Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Պարգևավճար ստացած ղեկավարները պարտադիր պետք է ինքնակրթությամբ զբաղվեն. «Հրապարակ» Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»Դոլարն ու եվրոն շարունակում են էժանանալ ԵՄ-ում չեն կարողացել համաձայնեցնել հակառուսական պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը Ռուսաստանը մշակում է նոր հիպերձայնային զենք, հայտնել են Գլխավոր շտաբում Amazon-ը դարձել է ԱՄՆ ամենամեծ ընկերությունը տարեկան հասույթի գծով՝ առաջ անցնելով Walmart-իցԱջափնյակում տեղի ունեցած միջադեպով քրեական վարույթի շրջանակում 1 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվելՄակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Versace-ն ներկայացնում է Pivot պայուսակը. 3,300 դոլար արժողությամբ դասական պայուսակի նոր մեկնաբանությունըԱՄՆ-ը 3 օրում 68 ռшզմական բեռնատար ինքնաթիռ է տեղափոխել Մերձավոր Արևելք