Գագիկ Ծառուկյանը բացեց փակագծերը
Շավարշ Բզնունյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
Երեկ վարչապետի ժողովրդի թեկնածուին քվեարկությանը մասնակցում էր նաև Գագիկ Ծառուկյանը։ Սա, բնականաբար, դարձավ ամենալուսաբանվող իրադարձությունը, և լրագրողները երկար ժամանակ հարցերի իսկական տեղատարափով բաց չէին թողնում Գագիկ Ծառուկյանին։
Գաիկ Ծառուկյանը պատասխանեց բոլոր հարցերին, ինչի ժամանակ էլ բացվեցին մի շարք փակագծեր և հնչեցին որոշ տեղեկություններ, որոնք մինչ այս անհայտ էին հանրությանը։ Մասնավորապես լրագրողներից մեկի հարցին, թե ինչու 2015 թվականին չստացվեց անել այն, ինչը ստացվեց 2018-ին, Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ 2015-ին իշխանությունների կողմից կիրառվել է բիրտ ուժ, մեկ գիշերվա մեջ ձերբակալվել են 639 մարդ, որոնք բոլորը եղել են Գագիկ Ծառուկյանի թիմից։ Սա իրականում բիրտ ուժի դրևսորում է եղել իշխանությունների կողմից, ինչն էլ նախանշան է եղել, որ իշխանությունները չէին պատրաստվում ընկրկել ժողովրդական հզոր ալիքի դեմ և պատրաստ էին անգամ ուժ կիրառել, ինչի արդյունքում արյուն էր հեղվելու և զոհեր էին լինելու։
Այս իրավիճակում միակ և ճիշտ լուծումը կլիներ Գագաիկ Ծառուկյանի կողմից շարժումը դադարեցնելը, ինչին էլ նա գնաց։ Յուրաքանչյուրը այդ պահին հասկացավ, որ լինելով ժողովրդական գործիչ, մշտապես լինելով ժողովրդի կողքին, Գագիկ Ծառուկյանը չէր կարող իր հետևից գնացող հարյուր հազարավոր քաղաքացիներին տանել բախման և արյունահեղության։ Դա կլիներ մեծ հարված ոչ միայն ժողովրդին, այլ նաև մեր պետությանն ու պետականությանը, ինչը Ծառուկյանը չէր կարող թւյալտրել։ Այդ խելամիտ որոշումից հետո շատերն էին նշում, որ Գգաիկ Ծառուկյանը, միևնույն է, լուծելու է իր վրեժը, և այդ քայլը շատ չուշացավ։
Համաժողովրդական շարժմանը միացած Գագիկ Ծառուկյանը հայտատարեց, որ ինչպես միշտ ժողովրդի կողքին է, նաև հայտնեց, որ երբ համաժողովրդական շարժման առաջնորդներին ապրիլի 22-ին ձերբակալել էին, «Ծառուկյան» դաշինքը առաջինն էր, որ հանդես եկավ նրանց անհապաղ ազատ արձակելու կոչով և որոշեց չմասնակցել նրանց կալանավորման համար սպասվելիք արտահերթ նիստին։ «Ծառուկյան» դաշինքի այդ քայլից հետո ՀՀԿ-ի իշխանությունը սկսեց լուրջ ճաքեր տալ, ինչը ավարտվեց ապրիլի 23-ին Սերժ Սարգսյանի հրաժարականով։
Փաստորեն Ծառուկյան դշաինքը շատ ավելի վաղ էր միացել շարժմանը, քան այդ մասին հայտնի դարձավ, իսկ այդ միացումը ավելի անխուսափելի և վերջնական դարձրեց համաժողովրդական շարժման հաղթանակը, որը մնացել է միայն դե յուրե ամրագրել։ ՀՀԿ-ն այլևս Հայաստանում իշխանություն չունի, որը պարզ է ոչ միայն յույրաքանչյուր քաղաքացու, այլ նաև ՀՀԿ-ին համար։ Այսպիսով, Գագիկ Ծառուկյանը իր վրեժը լուծեց, ինչի մասին բազմիցս խոսում էին բազմաթիվ գործիչներ և վերլուծաբաններ։