«Հայաստանի դերը միավորելն է, այլ ոչ թե բաժանելը»
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԵվրոպան բացահայտորեն հաստատել է իր մտադրությունը ազդելու հայկական ընտրությունների վրա, գրել է Newsweek հրատարակությունը, գրում է inosmi.ru–ն: Հոդվածում նշվում է, որ հունիսին հայերը կգնան ընտրատեղամասեր՝ նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին: 2022 թվականից ի վեր Երևանը վերանայել է իր արտաքին քաղաքականությունը հեռանալով Ռուսաստանի հետ պատմականորեն սերտ կապերից, առաջ մղելով (հաճախ անհավասար պայմաններով) Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունները և վերագնահատելով հաստատված պատմական և մշակութային արժեքները: Ամառային քվեարկությունը, ըստ էության, կլինի հանրաքվե կառավարության վիճահարույց ուղու և նրա նոր «խաղաղության դարաշրջանի» տեսլականի վերաբերյալ:
Երևանի որպես ԱՄՆ–ի տարածաշրջանում ռազմավարական գործընկերոջ կարգավիճակը, բնականաբար, Վաշինգտոնին ևս դրդում է աջակցել Փաշինյանին: Լրացուցիչ խթան է TRIPP նախագիծը, որը լայնորեն մերժվել է հայկական ընդդիմության կողմից: ԱՄՆ–ի համար TRIPP-ը ավելին է, քան պարզապես նախաձեռնություն միջնորդելու Հայաստանի և նրա հարևանների միջև կարգավորումը: Հաջողության դեպքում այն կարող է ռազմավարական կարևորության հարցերում Վաշինգտոնի համար բացել մրցակցության Եվրասիայի սրտում։