Փաշինյանը պետք է հեռանա կամավոր, ցնցումները կարող են ճակատագրական լինել ոչ միայն Հայաստանի համար. Դավիթ Շահնազարյան
Իմ խորին համոզմամբ՝ Վազգեն Մանուկյանը ոչ միայն ամենահարմար, այլև վարչապետի ամենաարդյունավետ թեկնածուն է, որովհետև մենք գտնվում ենք այնպիսի իրավիճակում, երբ պարտությունը շարունակվում է, երբ կորուստները շարունակվում են և մեզ անխուսափելիորեն սպասում են բազմաթիվ ճգնաժամեր, որոնք միաժամանակ են լինելու։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արտակարգ և լիազոր դեսպան, ԱԱԾ նախկին ղեկավար Դավիթ Շահնազարյանը։
«Կարևորագույն խնդիրը անվտանգության հարցերն են, որոնք բացարձակապես լուծված չեն, և արդեն խոցված, բզկտված անվտանգությունը շարունակում է գահավիժել։ Սոցիալ–տնտեսական ճգնաժամը, եթե չասեմ՝ կոլապսը, ակնհայտ է, այդ թվում՝ հոգեբանական և ամենակարևորներից մեկը՝ մեր արժանապատվության ճգնաժամը։ Շարժումը պետք է համազգային դառնա և իշխանությունները, նրանց սպասարկող ուժերը, մեծ քանակությամբ դրսի ուժեր, թշնամական ուժեր փորձում են Վազգեն Մանուկյան– Նիկոլ Փաշինյան անձերի պայքար ներկայացնել, ինչը բացարձակապես այդպես չէ, պետք է այդ մտածողությունից դուրս գանք։ Շարժման և իշխանությունների նպատակները տրամագծորեն հակառակն են, այս իշխանությունները առաջին օրվանից սպասարկել և մինչև այսօր շարունակում են սպասարկել դրսի ուժերի շահերը»,– ասաց Շահնազարյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ 2018թ.–ից մինչ այսօր Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչները շփումներ են ունեցել Թուրքիայի պաշտոնյանների հետ։
«Փաշինյանի էմիսարները այդ շփումներն ունեցել են սեպտեմբերի 27–ից օրեր առաջ և նույնիսկ պատերազմի ժամանակ։ Առայժմ մանրամասն բացահայտումներ չեմ անի, բայց մոտ ապագայում կխոսեմ նաև դրա մասին։ Ընդամենը մի փաստ ներկայացնեմ. անցյալ տարի Հայաստանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ Շիրակը պետք է ազատ տնտեսական գոտի լինի, իսրայելական մի ընկերություն պետք է դա սպասարկեր, այնտեղ մեծ մաքսատուն կառուցվեց, այն պատրվակով, որ ավտոմեքենաների մեծ ներկրում կա, բավականին մեծ ծախսեր արվեցին, ինձ կարո՞ղ եք ասել՝ Շիրակը ի՞նչ ազատ տնտեսական գոտի կարող է լինել, որովհետև այնտեղ ընդհանրապես հաղորդակցություն չկա, Շիրակը տարանցիկ տեղ չէ։ Սա այն դեպքում, երբ նախորդ իշխանությունների օրոք Սյունիքն էր ազատ տնտեսական գոտի հայտարարվել, բավական էֆեկտիվ էլ գործում էր Իրանի հետ։ Այսինքն՝ այն ժամանակվանից գիտեին, որ Թուրքիայի հետ պետք է սահմաններ բացվեն, այլ բացատրություն գոյություն չունի, որովհետև աշխարհագրական իմաստով այնտեղ որևէ կոմունիկացիա Հայաստանից դուրս չկա, միակ ճանապարհը Ջավախք գնացողն է»,– ընդգծեց Դավիթ Շահնազարյանը։
Ըստ նրա՝  նոյեմբերի 9–ին Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած փաստաթղթում Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների վերաբերյալ որևէ խոսք չկա։
«Կա ուրիշ բան, որ զինված ուժերը կանգնում են այնտեղ, որտեղ կան, իսկ այսօր հետ են քաշվում, Սոթքի օրինակը, այն, ինչ կատարվում է Սյունիքում այս իշխանությունների կողմից ոչ թե թողտվություն է, այլ այդ քաղաքականության շարունակությունն է Սյունիքում քաոս ստեղծելը»,– ասաց նա։
Դավիթ Շահնազարյանի խոսքով՝ նոր ձևավորվելիք կառավարության խնդիրը պետք է լինի եռակողմ փաստաթղթի անորոշությունները շտկելը։
«Այո, մենք չենք կարող դրանից հրաժարվել, բայց այդ փաստաթղթում կան շատ անորոշություններ, որոնք մինչև այսօր իրականացվում են բացառապես ի վնաս մեզ, որովհետև այս իշխանությունը չի էլ փորձում բանակցել և փորձել այդ անորոշությունները ներկայացնել գոնե ինչ–որ մասով, որպեսզի մեր շահերին համապատասխանի, անում է հակառակը։ Շարունակում է սպասարկել մասնավորապես կամ նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերը, ինչն արել է բանակցային ամբողջ գործընթացում։ Ամիսներ առաջ ես հայտարարել էի, որ Փաշինյանի իշխանությունը բանակցում է Լեռնային Ղարաբաղում համատեղ բնակության  գոտիների ստեղծման շուրջ և առաջին հերթին, որպեսզի այդ գոտին լինի Շուշին։ Ասում են՝ Շուշին որտեղից է հայտնվել, այդտեղից է հայտնվել։ Ավելին՝ այդ պայմանավորվածությունները Ալիևի հետ եղել են, և ոչ միայն նրա հետ։ 2019թ.–ի հունվարին Փարիզում եռանախագահողների և արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակ որոշում էր ընդունվել այսպես կոչված խաղաղության միջոցառումների մասին, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը ակնհայտորեն պատրաստվում էր պատերազմի, հիմա խոսում են ինչ–որ պաշտպանական կառույցների մասին, բայց չէ՞ որ Փաշինյանը հնարավորություն տվեց, որ Ադրբեջանը Արցախի Հանրապետության հետ իր շփման գծով ստեղծի այդ պաշտպանական կառույցները, ես 2018թ.– ի նոյեմբեր–դեկտեմբերին ցույց եմ տվել նույնիսկ այդ կառույցները, երբ այսպես կոչված՝ զինադադարի ռեժիմի պահպանումը Ադրբեջանը բացառապես օգտագործեց դրա համար, մեծ քանակությամբ այդ բլուրները, որոնց նկարները ես այն ժամանակ ցույց եմ տվել, շատացան և դրանք հարձակողական բնույթի էին»։
Ըստ նրա՝ մեր պետականությունը, անվտանգությունը սպառնալիքի տակ է, պետք է կանգնեցնել  բազմակողմանի գահավիժումը, որը հնարավորություն կունենա իրականացնել միայն հակաճգնաժամային Կառավարությունը։
«Չափազանց բարդ խնդիր է, և դա հնարավոր է անել միայն ազգային միասնականության շնորհիվ։ Իշխանության առաջին օրվանից Փաշինյանը թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականությունում ունեցել է մի նպատակ, որին ինքը հասել է, բայց ոչ ամբողջությամբ, դա պետք է կանխել։ Ցավոք, մեր հասարակությունը այսօր շարունակում է մնալ մոլորված, հիասթափված, մի մասի մոտ հուսահատություն է, հավատը կորցրել են, կա նաև մի հատված, որը չի ուզում համակերպվել, որ երկուսուկես տարի առաջ շատ մեծ սխալ է գործել։ Ժողովուրդն իր սխալների համար պետք է վճարի, մեր ժողովուրդը հիմա այդ փուլում է, ինչքան շուտ մենք կարողանանք հեռացնել իշխանությանը, այնքան ավելի մեծ հնարավորություն կունենանք մեղմելու բոլոր հետևանքները»,– ասաց նա։
Դավիթ Շահնազարյանի խոսքով՝ Փաշինյանն իր քաղաքականությամբ պատերազմը անխուսափելի դարձրեց։
«Իր քաղաքականությամբ նա բազմաթիվ փաստարկներ տվեց Ադրբեջանին և Թուրքիային, որով նրանք, ըստ էության, արդարացրեցին այս ագրեսիան, արդարացրեցին իրենց ռազմական հարձակումը Հայաստանի վրա, որը հիմա էլ շարունակվում է։ Սրա միջազգային հետևանքները Եվրոպան դեռ լավ չի գիտակցում։ Եվրոպայի համար «Պանդորայի արկղ» է բացվել, որ հարցերը, խնդիրները և վեճերը կարելի է լուծել ռազմական ճանապարհով, և չափազանց մեծ է վտանգը, որ շատ մոտ ժամանակներս Թուրքիան կարող է  նման ռազմական գործողություններ կատարել նաև ԵՄ երկրների նկատմամբ, և մոտակա օրերին Եվրոպայում սպասվում է ահաբեկչության նոր ալիք, դրանք այն նույն ահաբեկչական կենտրոններն են, որոնք սպասարկում էին Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերը, դրանք այն նույն ահաբեկչական կենտրոնի գրոհայիններն են, որոնք այսօր գտնվում են Ադրբեջանում, Նախիջևանում, և սա լրջագույն վտանգ է։ Աշխարհաքաղաքական այս ծանրագույն զարգացումներում մենք պետք է օր առաջ ունենանք հակաճգնաժամային Կառավարություն, որի ծրագրերն ու գործունեությունը պետք է հիմնված լինեն բացառապես երկու սկզբունքի վրա՝ հայրենասիրություն և պրագմատիզմ»,– ընդգծեց նա։
Շահնազարյանի համոզմամբ՝ օր առաջ Հայաստանը պետք է վերսկսի բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում, բայց  դա որևէ կերպ չի կարելի անել այս իշխանությունների օրոք, որոնք ըստ նրա՝ այս երկուսուկես տարիների ընթացքում ջուր են լցրել Թուրքիայի և Ադրբեջանի ջրաղացին՝ անընդհատ թուլացնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը։
Դավիթ Շահնազարյանի դիտարկմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա կամավոր, այլապես ցնցումները կարող են ճակատագրական լինել ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար։
««Հայրենքի փրկության շարժման» նպատակն է, որ իշխանափոխությունը անցնցում լինի, իսկ Փաշինյանը, էստ էության, հայտարարում է, որ կամ ես կլինեմ Հայաստանի ղեկավարը, կամ Հայաստանը չի լինի։ Սա շահերի բախում է, այսինքն՝ մենք գործ ունենք  մի իշխանության հետ, որի նպատակն է՝ Հայաստանի և Արցախի համար ինչքան վատ, այնքան լավ և այնքան համապատասխանում է իրենց խնդրին, որն իրենց առաջ դրվել է երկուսուկես տարի առաջ։ Այո, անցնցում, որովհետև ցնցումները ճակատագրական կարող են լինել ոչ միայն Հայաստանի համար, այլ ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Աշխարհաքաղաքական տարբեր ուժերի բախումները հիմա Հայաստանում շատ բարձր է, և Հայաստանը դարձել է այդ ուժերի բախումների փորձադաշտ, մենք պետք է դա հեռացնենք։ Սա առաջիկա իշխանությունների համար մեկ խնդիրը պետք է լինի և հանրությունը պետք է սթափվի»,– ասաց նա։
Глава крупнейшего в Европе завода по производству вооружения: Война в Украине не закончится в 2026 годуЦентральный комитет АРФ Дашнакцутюн в Греции: Считаем неуместным встречаться с президентом АрменииБилл Гейтс обсудил в Китае сельское хозяйство, медицину и сферу ИИПослание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницыВласти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданинаАкция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в БербанкеСледственный комитет «опровергнув», по сути фактически подтвердил: «Паст»«Серии» нападок на Национальную идентичность: «Паст»Впечатляющая заявка «Сильной Армении» и неприкрытая паника «Гражданского договора»: «Паст»Чем мешает Николу Пашиняну видеоролик Гимна? «Паст»Пашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных МинюстаЧеловек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о КарапетянеМакрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизмХудатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭСКремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделеГлава миссии ЕС в Армении: С августа 2025 года у нас есть свободный доступ ко всем участкам границы«Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказокПредставители армянской Диаспоры призывали власти РА и ААЦ урегулировать все разногласияПатрульные самолеты ВМС США провели разведку вблизи ИранаТрамп анонсировал визит в Китай в апрелеСоздают хаос, а затем думают, как его преодолеть: «Паст»Противоположная сторона… антицерковной «реформы»: «Паст»С какой политической силой будет участвовать на выборах «Страна для жизни»? «Паст»На пути к разрушению церкви «хватается за пену»: «Паст»Еврокомиссия объявила о мерах по ускорению производства дронов и систем противодействия имВодитель пострадавшего вследствие камнепада на проспекте Мясникяна автомобиля рассказал, как это былоВ Армении начнет работать монетизация YouTubeСуд в Германии приговорил к тюремному сроку гражданина США по делу о шпионаже в пользу КитаяСовет Европы согласился лишить дипломатического иммунитета бывшего генсека в связи с делом ЭпштейнаУчёные впервые исследовали банки Дарвина с помощью уникального лазерного метода без вскрытияРубен Варданян: Я представляю армянский народ здесь, на этом суде, не боюсь никакого наказания или решенияПервый трейлер «Дьявол носит Prada 2» — смех, интриги и стильВалерий Царукян продолжит карьеру в «Ахмате»В Москве состоится масштабное шоу скрипача-виртуоза Самвела АйрапетянаТрамп: Иран поступил бы глупо, если бы не заключил сделку с СШАНетаньяху обсудил в Вашингтоне с Уиткоффом и Кушнером переговоры США с ИраномК каким ещё мерам прибегнет Пашинян, чтобы сорвать Собрание епископов? «Паст»Попытаются применить «западный» сценарий в «армянизированном» варианте: «Паст»В прошлом ЭСА на протяжении многих лет оказывала поддержку Церкви: «Паст»В Польше создают военный резерв повышенной готовностиSCMP: в Китае обнаружили антитело для борьбы с лихорадкой SFTSВице-президент США Дж. Д. Вэнс прибыл в резиденцию премьер-министра Республики АрменияЕвропа пытается вредить взаимодействию России и Закавказья — ЛавровСуд над бывшим премьером Арцаха Рубеном Варданяном в Баку продолжится 10 февраляФСБ объявила, что подозреваемые в покушении на замглавы ГРУ Владимира Алексеева признали винуМаск пообещал защитить любого, кто расскажет правду об ЭпштейнеТеперь от чего «расстроены» ГД-вцы? «Паст»Что показывают просмотры и реакции на пресс-конференцию Роберта Кочаряна? «Паст»Призовое «братство»... за счет тысяч жертв, лишений и насильственного переселения: «Паст»