Պետք է օգտվել միայն ստուգված լրատվամիջոցներից
ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ1or.am կայքի զրուցակիցը մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանն է։
- Պարոն Մարտիրոսյան, պատերազմի շրջանում թեպետ ռազմական դրության որոշմամբ ու օրենսդրական փոփոխություններով տուգանքներ են սահմանված արգելված հրապարակումների համար, բայց ապատեղեկատվությունը սոցիալական ցանցերում մեծ տարածում ունի։ Առհասարակ այս ընթացքում ինչպե՞ս պետք է պայքարենք ապատեղեկատվության դեմ։
— Պայքարելու միակ ձևը այն է, որ պարզապես պետք է օգտվել միայն ստուգված աղբյուրներից, որովհետև միջին վիճակագրական քաղաքացին վարժված չի ստուգելու աղբյուրները։ Ստուգելը մի քիչ բարդ գործընթաց է, հատկապես հիմա, երբ որ հատկապես այս շրջանում շատ արագ է պետք այդ ամենը անել, քանի որ տեղեկատվությունը օպերատիվ է փոխվում, և միակ լուծումը երևի թե հետևելն է միայն ստուգված լրատվամիջոցներին, հայտնի քաղաքագետներին, ռազմական փորձագետներին, ինչպես նաև այն մարդկանց, ովքեր այս ընթացքում փոխանցում են միայն ստուգված տեղեկատվություն, օրինակ, խոսնակները, հայտնի լրագրողները, ՊՆ ներկայացուցիչները և այլն։ Այսօր միակ լուծումը դա է։