Համավարակի պատճառով բաց թողնված պլանային պատվաստումները ցանկալի է անել գրիպի եւ ՍՇՎՎ-ի սեզոնի մեկնարկից առաջ. մասնագետ
Այն երեխաները, ովքեր կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով բաց են թողել պլանային պատվաստումները, ցանկալի է, որ պատվաստվեն գրիպի եւ ՍՇՎՎ-ի սեզոնի մեկնարկից առաջ, որը սովորաբար Հայաստանում սկսվում է նոյեմբերին: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարարության իմունիզացիայի ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը:
Նրա խոսքերով՝ համավարակի պատճառով շատ երեխաներ բաց են թողել վարակիչ հիվանդությունների դեմ պլանային պատվաստումները: Չնայած շատ պոլիկլինիկաներում ամեն ինչ արել են այցելուների անվտանգությունն ապահովելու համար (առանձին մուտքեր, հատուկ ժամեր, որպեսզի հերթեր չլինեն եւ այլն), շատ ծնողներ այնուամենայնիվ վախենում էին իրենց երեխաներին պատվաստումների տանել, հատկապես ապրիլից սկսած, երբ երկրում համաճարակաբանական իրավիճակը սրվել էր:
Այս ամենը կարող է բացասաբար ազդել կառավարվող վարակիչ հիվանդությունների դեմ, այսպես կոչված, կոլեկտիվ իմունիտետի վրա: Եթե բնակչության որոշակի տոկոսը իմունիտետ ունի այս կամ այն հիվանդության հանդեպ, այս հիվանդության հարուցիչը, ընկնելով բնակչության մեջ, չի կարողանա գոյատեւել եւ տարածվել: Սակայն, եթե, իմունիտետ ունեցող մարդկանց տոկոսը նվազում է, կարող է այդ հիվանդության բռնկում առաջանալ:
Օրինակ՝ կարմրուկի դեպքում մեկ երկրում հիվանդությունը ամբողջովին արմատախիլ անելու համար երկու չափաբաժին պատվաստանյութի կիրառումը, ըստ մասնագետների, կազմում է ավելի քան 95%: Մահացությունը նվազեցնելու համար պատվաստանյութի երկու չափաբաժին պատվաստանյութի կիրառումը պետք է գերազանցի 90%-ը՝ ազգային մակարդակում, եւ 80%-ը՝ երկրի յուրաքանչյուր մարզում: Եթե հիվանդության դեմ պատվաստված երեխաների թիվը նվազում է, դա նաեւ նվազեցնում է այս հիվանդության հանդեպ կոլեկտիվ իմունիտետը: Չպատվաստված մարդկանց համեմատաբար բարձր տոկոս ունեցող հասարակությունում վարակվելու ռիսկը մեծանում է նույնիսկ նրանց մոտ, ովքեր ժամանակին պատվաստվել են:
Ինչպես նշեց մասնագետը, շատ շուտով երկրում կսկսվի գրիպի եւ ՍՇՎՎ-ի սեզոնը, եւ քանի դեռ այն չի սկսվել, այժմ եկել է ժամանակը վերջին ամիսներին բաց թողնված պատվաստումները ստանալու ժամանակը: ՍՇՎՎ-ի սեզոնի սկզբին կլինիկաներում հերթերը կարող են իսկական խնդիր դառնալ` եւ այս ՍՇՎՎ-ների տարածման տեսակետից, եւ կորոնավիրուսի ակտիվացման եւ տարածման տեսակետից:
Ավելին, եթե ցրտերի սկսվելու հետ կորոնավիրուսի երկրորդ ալիք սկսվի, եւ միաժամանակ ակտիվանան ՍՇՎՎ-ը եւ գրիպը, ապա մեկ այլ վարակիչ հիվանդության, ինչպիսիք են կարմրուկը կամ կապույտ հազը, ավելանալը առողջապահական համակարգի համար շատ լուրջ խնդիր կդառնա, նշեց մասնագետը:
«Եթե նրանք, ովքեր չեն հասցրել պատվաստվել կապույտ հազի դեմ, շատ լինեն, կարող է տեղի ունենալ հիվանդության բռնկում, եթե հարուցիչը մտնի բնակչության մեջ»,- ասաց Գայանե Սահակյանը:
Նա նաեւ հիշեցրեց, որ կարմրուկը դեռ շատ երկրներում ակտիվ է, եւ երբ թռիչքները վերսկսվեն, վտանգ կա, որ կարմրուկով վարակված մարդիկ կարող են ժամանել Հայաստան: Իսկ կարմրուկը, ինչպես գիտեք, շատ վարակիչ է, եւ բավարար կոլեկտիվ իմունիտետի բացակայության դեպքում մեծ խնդիրներ կարող են առաջանալ:
«Ոչ ոք չի շահի, եթե առողջապահության համակարգը, որն արդեն ծանրաբեռնված է կորոնավիրուսի պատճառով, բախվի նաեւ մեկ այլ հիվանդության, հատկապես, եթե միաժամանակ ՍՇՎՎ-ը եւ գրիպը ակտիվ լինեն»,- ասաց մասնագետը: