Ավտովթարից մահացել է ASALA-ի անդամներից Աբրահամ Թովմասյանը
Լիբանանում սեպտեմբերի 5-ին ավտովթարից մահացել է Հայաստանի Ազատագրության Հայ Գաղտնի Բանակի (ASALA) ազատամարտիկներից Աբրահամ Թովմասյանը: Այս առնչությամբ ASALA-ի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Էրբիլում ընկեր Հակոբ Տաղլյանի մահից ընդամենը երկու շաբաթ հետո այս նոր կորուստը ծանր հարված է մեր շարքերին եւ վերանորոգում է մեր վիշտը:
Ընկեր Աբրահամը կազմակերպության շարքերին անդամակցել է 1980-ականների սկզբին: Մեր կազմակերպության ռազմակայաններից մեկում համապատասխան մարզումներից հետո, նա շատ աշխույժ գործունեություն է ծավալել 1980-ական թվականներին՝ մասնավորապես Եվրոպայի տարածքում: 1983-ի հունվարի 22-ին նա խմբային հարձակում է գործել Փարիզում թուրքական Օդանավային ընկերության գլխավոր գրասենյակի վրա՝ իրականացնելով «Շապին Գարահիսար» գործողությունը, որի համար դատապարտվել է 2,5 տարվա բանտարկության:
1985-ի առաջին օրերին վերադառնալով Լիբանան, նա իր պայքարը շարունակել է Հայկական Ժողովրդային Շարժման ներսում՝ օգտակար դառնալով ՀԺՇ-ի Լիբանանի մասնաճյուղի աշխատանքներին: Ընկեր Աբրահամ Թովմասյանը համեստ էր, ծառայասեր, միշտ պատրաստ՝ անմնացորդ նվիրումով կատարելու իրեն հանձնարարված ամենադժվար պարտականությունները:
Հայկական զինյալ ազատագրական պայքարին նրա ներդրումն իր անունը պայծառ պիտի պահի մեր պայքարի պատմության մեջ: Սեպտեմբերի 14-ին, ժամը 14:00-ին, Երեւանի Եռաբլուր պանթեոնում հոգեհանգստյան արարողություն կկատարվի ընկեր Աբրահամի հիշատակին: