Այսօր ՀՀ վաստակավոր բժիշկ, բարերար, մեծ հայ Սառա Եսայանի ծննդյան օրն է
Այսօր՝ հուլիսի 29-ին, ՀՀ վաստակավոր բժիշկ, բարերար, Եվրոպայի ակադեմիայի բնական գիտությունների իսկական անդամ, Երևանի պատվավոր քաղաքացի, Սառա Եսայանի ծննդյան օրն է:
Shamshyan.com-ը շնորհավորում է իսկական հայ, մեծ հայրենասեր ու բարերար տիկին Ս. Եսայանին ծննդյան օրվա առթիվ, ցանկանում քաջ առողջություն, երկար տարիների կյանք ու տոկունություն:
Սառա Եսայանը ծնվել է 1946 թվականին, ԼՂԻՄ-ում։
1964 թվականին ընդունվել է Երևանի պետական բժշկական ինստիտուտի բուժական ֆակուլտետը, որն ավարտել է 1970 թվականին։ Բուհն ավարտելուց հետո աշխատել է թիվ 1 և թիվ 2 կլինիկական հիվանդանոցներում։ 1973 թվականից աշխատել է թիվ 14 պոլիկլինիկայում՝որպես բժիշկ-ռևմատոլոգ:
Պոլիկլինիկայում աշխատելու տարիներին վերակազմավորվել և միացել է «Սուրբ Գրիգոր լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնին։
Որպես պատգամավոր՝մասնակցել է Մոսկվայում և Վիլնյուսում տեղի ունեցած ռևմատոլոգների Միջազգային համագումարներին։ԽՍՀՄ-ի առողջապահության գերազանցիկ, բարձր կարգի մասնագետ։
Սառա Եսայանը 2010 թվականից Եվրոպայի ակադեմիայի բնական գիտությունների իսկական անդամ է։
Տիրապետում է արևելյան բուժման մասնագիտություններին։
Սառա Եսայանն իր ամուսնու՝ Կառլեն Եսայանի հետ բազմաթիվ բարեգործություններ են կատարել Հայաստանում և Արցախում։ 2016 թվականին շնորհվել է «Երևանի պատվավոր քաղաքացի», «Էջմիածնի պատվավոր քաղաքացի» կոչումներ։
Հայաստանի Հանրապետության Երևան քաղաքի ավագանու որոշումը․
Ղեկավարվելով «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 35-րդ կետի դրույթներով և հիմք ընդունելով Երևանի քաղաքապետի առաջարկությունը. Երևան քաղաքի ավագանին որոշում է.
Երևան քաղաքի 2798-րդ տարեդարձի առթիվ, առողջապահական համակարգում ներդրած նշանակալի ավանդի, երկարամյա բեղմնավոր գործունեության և ունեցած վաստակի համար «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի մեծահասակների պոլիկլինիկայի բժիշկ-ռևմատոլոգ Սառա Մանթաշի Եսայանին շնորհել «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում[1]։
Բարեգործություններ
Հայրենական պատերազմում և Ղարաբաղյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների, հերոսների հուշահամալիրը (Մարտակերտի շրջանի Մեծ Շեն)