Գ. Ծառուկյանի կատարած հատկանշական քայլերը լսելի կդարձնեն Արցախի ձայնը միջազգային հարթակներում
Շահանե Ադամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Արցախյան խնդրի կարգավորումը եղել է , ու թերևս, մինչ խնդիրի հանգուցալուծումը, այն կմնա Հայաստանյան թիվ 1 խնդիրը, որը հուզում է բոլորին, և որի հանգուցալուծումը պահանջում է միասնականություն և քայլերում հստակություն:
Այդ պատճառով էլ, հստակ գիտակցում ունենալով, և միասնական գաղափարաբանությամբ, Արցախ էր այցելել ԲՀԿ պատվիրակությունը, ի դեմս խմբակցության ղեկավար՝ Գագիկ Ծառուկյանի: Պատվիրակությունը պաշտոնական այցով եղել է տեղի Ազգային Ժողովում, ունենալով մի շարք խորհրդանշական, կարևոր հանդիպումներ :
Այս այցը՝ Արցախի Հանրապետության կարևորագույն հարթակ, ոչ միայն նպատակ է հետապնդել արդեն իսկ եղած կայուն բարեկամական հարաբերությունների խորացման, այլև ևս մեկ անգամ դե ֆակտո ամրագրել, որ այս հարցում երկուստեք համոզմունքները նույն են՝ Հայաստան- Արցախ գաղափարաբանությունը պետական և ազգային շահերի համատեքստում են: Եւ հետևաբար, Արցախյան հանրապետութան համակողմանի խնդրի ներկայացումը միջազգային ատյաններում, չճանաչվածության պայմաններում Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությունը, և թե աշխարհին՝ Արցախի աշխարհը պատվով ներկայացնելը, պետք է կատարվի միահամուռ ուժերով: Այստեղ, իրեն հարիր ոճով՝ անմասն չմնաց նաև ԲՀԿ առաջնորդը, ով հանձն առավ իրենից կախված հնարավոր և անհնար տարբերակները կիրառելով, գտնել այս խնդրի խաղաղ և ամենադյուրին հանգուցալուծումը: Թեպետ, կարևոր է նշել նաև, որ սա Գ. Ծառուկյանի առաջին խորհրդանշական քայլը չէր ուղղված Արցախին: Գ. Ծառուկյանի գլխավորությամբ և հովանավորությամբ՝ 2017 թվ. Արցախ էին ժամանել Եվրոպայի պահպանողականների և ռեֆորմիստների դաշինքի ներկացուցիչները՝ 30 և ավել երկրներից, տեղում ծանոթանալու տիրող իրավիճակին: Իսկ, նման այցելությունների կամզակերպումը, կամ թե նման այցելությունները իսկապես նշանակալից են, և սրանք կարևոր ազդակներ են, որոնք հղվում են աշխարհին: Այսպիսով՝ Հայաստան-Արցախ միասնականությունը, ամրագրված է ևս մեկ անգամ, դե բայց այս անգամ նաև խորհրդարանական մակարդակով: