Արթիկում անչափահասին դանակահարելու կասկածանքով երկու անձ է ձերբակալվել
Արթիկում անչափահասին դանակահարելու կասկածանքով ձերբակալվել են 23 և 26-ամյա երիտասարդներ։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
2018թ. հոկտեմբերի 14-ին՝ ժամը 22:06-ին, Արթիկ քաղաքի բնակչուհին ՀՀ ոստիկանության Արթիկի բաժնում հաղորդում է տվել այն մասին, որ նույն օրը՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, վիճաբանություն է տեղի ունեցել բակում և որ հավաքվածներից լսել է, որ իր թոռը դանակահարվել է:
Նույն օրը՝ ժամը 22:50-ին, Արթիկի բժշկական կենտրոն ՓԲ ընկերություն է տեղափոխվել  Արթիկ քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 2002  թվականին՝ «կրծքավանդակի ձախ կեսի կտրած-ծակած թափանցող վերք  (պտկային գիծ, 7-րդ միջկող), պլևրոպուլմոնալ շոկ» ախտորոշմամբ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության Արթիկի և Անիի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քննությամբ իրականացված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ անչափահասը մարմնական վնասվածքն ստացել է Արթիկ քաղաքում տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ: Տվյալներ են ձեռք բերվել՝ վիճաբանության շարժառիթի, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնության վերաբերյալ, ովքեր Շիրակի մարզի բնակիչներ են՝ ծնված 1995 և 1992 թվականներին:
Մասնավորապես՝  2018թ. հոկտեմբերի 14-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, Արթիկ քաղաքում բնակվող մի խումբ երիտասարդներ փողոցում վիճաբանել են նույն քաղաքի բնակիչների՝ հոր և որդու հետ, որի ընթացքում վիճաբանող երիտասարդներից մեկը՝ 23 տարեկան, դանակով սպառնալիքներ է հնչեցրել վերջիններիս հասցեին, իսկ վիճաբանության մասնակից երիտասարդներից մեկն էլ, ով 26 տարեկան է, ձեռքին եղած դանակով հարվածել 16-ամյա երիտասարդին:
Բացի այդ, նաև Արթիկ քաղաքի մի խումբ բնկաիչներից է հաղորդում ստացվել առ այն, որ մի խումբ երիտասարդներ դիտավորյալ կոպիտ կերպով խախտել են հասարակական կարգը, վիճաբանել, աղմկել: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով: Հաշվի առնելով, որ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ նշված երկու հաղորդումները վերաբերում են նույն միջադեպին՝ որոշում է կայացվել՝ հարուցված երկու քրեական գործերը մեկ վարույթ միացնելու վերաբերյալ:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել են վկաներ, նշանակվել դատաբժշկական փորձաքննություններ: Հանձնարարություն է տրվել Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը՝ վիճաբանությանը մասնակից անձանց շրջանակը պարզելու և վարույթ իրականացնող մարմնին ներկայացնելու վերաբերյալ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ: