Սա միայն ընտրություններին վերաբերող հուշագիր չէ, այլ երկարաժամկետ համագործակցություն հավաստող իրավական փաստաթուղթ
Անդրանիկ Մաթևոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Երեկ ՝ հոկտեմների ութին տեղի ունեցավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հանդիպումը: Այս հանդիպումը խորհրդանշական էր այնքանով, որ թե Փաշինյանը և թե Ծառուկյանը այսօրվա դրությամբ հանդիսանում են երկրում ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող քաղաքական գործիչները, և նրանցից է ուղղակիորեն կախված ներկայիս Հայաստանի թե ներքին և թե արտաքին քաղաքականությունը:
Փաշինյան-Ծառուկյանը հանդիպումը տեղի ունեցավ դռնփակ, և մինչև հանդիպումը կավարտվեր, հանրությունը մտովի պատկերացրեց, և ինչու ոչ ՝ քննարկեց նրանց հանդիպման արդյունքը: Հանդիպման գլխավոր թեման ՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն էին: Ինչպես հիշում ենք որոշ կեղծ լրատվամիջոցներ ապատեղեկատվություն էին տարածում իբրև Ծառուկյանը հակահեղափոխական է, դեմ է արտահերթ ընտրություններին և առաջնորդվում է որոշ վատ համբավ ունեցող մարդկանց շահերով: Բայց երեկվա հանդիպման արդյունքները ուղղակիորեն «մատ» արեցին բոլոր այդ «լրատվականներին»: Հանդիպումը ավարտվեց նրանով , որ երկու կողմերը ստորագրեցին 4 կետից բաղկացած հուշագիր, որով երկուսնել համաձայն են դեկտեմբեր ամսին անցկացնել խորհրդարանական ընտրությունները, երկու կողմնել պետք է հետևեն ընտրությունների արժանապատիվ անցկացմանը, երկու կողմերն էլ պարտավորվում են ընտրական քարոզարշավը անցկացնել կոռեկտության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա:
Վերը նշվաշ պայմանները հուշագրի առաջին երեք կետերն են, բայց հուշագիրը բաղկացած էր 4 կետից, և չորրորդ կետը ըստ իմ խորհին համոզման ամենակարևորներից և ամենա հետաքրքիրն է՝ « Կողմերը պատրաստակամ են համատեղ աշխատել երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու, Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգությունն ամրապնդելու, սփյուռքի հետ արդյունավետ համագործակցությունը խորացնելու, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների իրականացմանը նպաստելու, երկրում խորքային սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումներ իրականացնելու ուղղությամբ:»
Կետում առկա են ներկայիս Հայաստանի ամենակարևոր խնդիրները, որոնց լուծման դեպքում նոր հնարավորություն կլինի Հայաստանը դարձնել իրոք իրավական պատություն: Ըստ ինձ այս կետը կարելի է բաժանել 5 ենթակետերի ՝