Հավանական է աֆրիկյան ժանտախտով հիվանդ խոզի միսը հայտնվել է երևանյան սուպերմարկետներում
Հավանական է աֆրիկյան ժանտախտով հիվանդ խոզի միսը հայտնվել է երևանյան սուպերմարկետներում :
Իշխանությունը փոխվեց , սակայն այս օրերին մսամթերքի շուկայում տիրում է նույն " բառդակը " : Ամենաթողությունը այն աստիճանի է հասել , որ մեծ խանութներում ակցիայով վաճառվում է նեխած , հոտած խոզի միս :
Արտերկրից ներմուծված սառեցված խոզի միսը , որը անհայտ ծագում ունի խիստ վտանգավոր ու կործանարար կարող է լինել ամառվա այս շոգ օրերին :
Շուկայում առկա խնդիրը ուսումնասիրելու համար փնտրտուքի արդյունքում տեղեկացանք , որ ՌԴ - ի մի քանի շրջաններում մոլեգնում է աֆրիկյան ժանտախտը , ցավոք մեծ հավանականություն կա , որ Հայաստան արտահանված խոզի միսը հենց այդ տարածքներից է :
Фото Lusine Arshakyan.
Հայտնի սուպերմարկետների տեփականատերերը անտեսելով ազգաբնակչության առողջությունը շահույթ ստանալու նպատակով իրենց ձեռնտու առևտուրն են անում :
Առևտրականին իր փողն է հետաքրքրում , իսկ թե ինչ են մտածում պետական պատկան մարմինները փորձեցինք պարզել ՀՀ գյուղ. Նախարարության սննդամթերքի անվտանգության ծառայության լիազոր ներկայացուցիչ Անուշ Հարությունյանից
Մեր հարցմանը թե արդյո՞ք մսամթերքի ներմուծումը Հայաստան , պատշաճ ձևով , չափանիշներին համապատասխան վերահսկվում է
Նա վստահեցրեց , որ վերահսկողությունը արվում է սահմանի վրա , հավելելով սակայն , որ հնարավոր է ճանապարհին չի պահպանվում սառեցման համար անհրաժեշտ նորմերը:
Ի՞նչ հաճախականությամբ է ստուգվում մսամթերքի շուկան սեզոնի հետ կապված :
Բողոքների հիման վրա մեր կողմից ուղարկված տեսուչը պիտի ունենա թույլտվություն խանութում ստուգայց ուսումնասիրություն կատարելու, հակառակ դեպքում խանութի մենեջերը կարող է նրան հեռացնել այդտեղից : Ուստի մենք պահանջում ենք , որպեսզի լրագրողներն ու քաղաքացիները ակտիվ կերպով համագործակցեն մեզ հետ , եթե տեսնում են վաճառվող ոչ պիտանի մսամթերք ցանկալի է զանգահարեն թեժ գծի մեր հեռախոսահամարներով:
Փաստորեն հակասական իրադրություն է առաջանում , իսկ արդյունքում տուժում է ժողովուրդը :
Առկա է նաև մեկ այլ խնդիր ` շուկայում սառեցված մսի գները տատանվում են մեկ կգ - ը 2000 - ից 2600 դրամ , տեղական արտադրության թարմ միսը , որի ինքնարժեքը արդեն իսկ այդքան է կազմում համակցված կերի , կենդանուն առողջ պահելու արդյունքում բերում է հայ ֆերմերների սննկացմանը :
Երկկողմանի աղետը կանխելու համար անհապաղ հարկավոր է կառավարության խստիվ վերահսկողություն սահմանին ներմուծվող մսամթերքի վրա ինչպես արվում է ՌԴ - ում : Ի տարբերություն մեր երկրի նրանք ամենափոքր խնդրի դեպքում արգելում են ներմուծումը իրենց տարածք :
Աֆրիկյան ժանտախտի հարուցիչ ունեցող մսամթերքը , որն ի զորու է մի քանի օրում վերացնել ՀՀ - ի խոզերի լուրջ գլխաքանակ , հնարավոր է արդեն իսկ մեր երկրում է հայտնվել :
Հայտնի է , որ այդ հիվանդության դեպքում 300 կմ շառավղով սպանում և թաղում են խոզին վարակը չտարածելու նպատակով : Ի դեպ եվրոպայում արդեն իսկ արգելվել է ՌԴ - ից մսամթերք ներմուծել
Այսուհանդերձ հարկ է նշել և ուշադրությունը հրավիրել խնդրով զբաղվող պաշտոնյաներին այս դեպքում սատար կանգնել տեղական մսամթերք արտադրողին , որոնք մանրակրկիտ հետևում են իրենց գործին պահպանելով անհրաժեշտ նորմերը ( մենք ականատես եղանք թե որոշ ֆերմերների ինչպես են պահում իրենց կենդանիներին ) :
Պետական գրագետ տնտեսական ռազմավարության արդյունքում գյուղատնտեսության աճը կարող է լուրջ հենասյուն դառնալ թե գյուղացու , թե սպառողի և թե պետության համար :