2 տարի սպասում էինք մեր նամակների պատասխանին. դպրոցում վրդովված են, որ զինվորներն իրենց ծանրոցները չեն ստացել
Անահիտ Սարգսյանը Երեւանի համար 50 դպրոցի տնօրենի քարտուղարն է, լավ է հիշում այդ օրը. դասեր չկային, բայց ուսուցիչներն ու աշակերտները եկան դպրոց սահմանի զինվոների համար ծանրոցները հավաքելու համար: 2016-ի ապրիլն էր, չորսօրյա պատերազմից մի քանի օր էր անցել, բոլորն ազդված էին եւ ցանկանում էին օգնել զինվորներին:
«Մեր դպրոցը ինչպես եւ քաղաքի բազմաթիվ շատ դպրոցներ, դեղեր էր հավաքել, հագուստ, սնունդ, տաք  ծածկոցներ. ամեն մեկը բերել էր այն, ինչ կարողացել էր: Մեր աշակերտները նամակներ էին գրել, ծնողներից մեկը փոքրիկ խաչեր էր բերել, որոնք նամակների հետ դրեցինք ծանրոցներում: Ես համակարգչով թղթերի վրա տպեցի մեր դպրոցի համարը, իսկ մյուսների վրա արդեն ձեռքով գրեցի, թե ինչ ենք դրել արկղերում»,- հիշում է Անահիտ Սարգսյանը:
2016-ին ուղարկված ծանրոցների հետ կատարվածը  ուսուցիչների եւ աշակերտըների համար դաս է դարձել եւ այժմ նրանք այլ կերպ են վարվում: Համար 50 դպրոցի տնօրեն Սյուզաննա Հարությունովան պատմեց, որ այս տարի նրանք սնունդով, քացրավենիքով, հիգիենայի պարագաներով եւ այլ իրերով ծանրոցներ են հավաքել եւ անձամբ 15 զինվորների՝ նրանց շրջանավարտների, մայրերին տվել: