Հայկական հեղափոխության ընթացքում աշխարհաքաղաքական դավադրություն չի եղել. Փաշինյանը ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների մասին
Հայկական հեղափոխության ընթացքում ընդհանրապես որեւէ աշխարհաքաղաքական եւ արտաքին քաղաքականության համատեքստ չի եղել: Որեւէ աշխարհաքաղաքական  դավադրություն չի եղել: Այս մասին RT-ին տված հարցազրույցում  հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք սխալվել են այն մարդիկ, որոնք  հեղափոխությունից հետո վախենում էին Ռուսաստանի եւ Հայաստանի հեռացումից:
«Այժմ այդ մասին շատ շատերն են ասում: Ռուսական մամուլում շատ հրապարակումներ կան, որոնց հեղինակները այդքան լավ չեն հասկանում ինչ է տեղի ունեցել Հայաստանում: Կան մարդիկ, որոնք ցանկանում են այդ ամենն այլ տեսանկյունից ներկայացնել: Նրանք ուզում են ներկայացնել, որ Հայաստանում իշխանության են եկել հակառուսական ուժեր», - ասել է նա՝ նշելով, որ դա զուտ ներքին, հայկական գործընթաց էր, որը Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունում ռեւերս չէր ենթադրում:
«Ինչու՞ ենք մենք այդպես ասում: Որովհետեւ այն ժողովուրդը, որը իրականացրել է այդ հեղափոխությունը, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հետ խնդիրներ չուներ: Հետեւաբար նա արտաքին քաղաքականության հետ կապված  պահանջներ չուներ: Կառավարությունում մենք ժողովրդի ներկայացուցիչներն ենք, որը հաղթել է հեղափոխության ընթացքում: Մենք պետք է գործենք այն շրջանակներում, այն բովանդակության համապատասխան, որն ուներ այդ քաղաքական գործընթացը՝ «թավշյա հեղափոխոթյունը»:
Նրանք, ովքեր ասում էին, որ Հայաստանում քաղաքական փոփոխությունների արդյունքում խնդիրներ կառաջանան Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունններում, սխալվում էին: Նրանք սխալվում էին եւ կսկսեն սխալվել, եթե շարունակեն այդպես մտածել», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին այն մասին, որ Հայաստանում ՌԴ դեսպանի հետ հանդիպումից հետո Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերություններում նոր փուլի մեկնարկի մասին հայտարարվեց եւ եթե ոչինչ չի փոխվում հարաբերություններում, ապա ինչ նոր փուլի մասին է խոսքը, Նիկոլ Փաշինյանը նորից ընդգծել է, որ խոսքն այն մասին է, որ ռեւերսներ չեն լինի:
«Ես չեմ ասել, որ ոչինչ չի փոխվում: Ես ասել եմ, որ ռեւերսներ չեն լինի: Եվ ես միշտ ասել եմ, որ մենք ավելի արդյունավետ հարաբարերություններ կունենանք, քան առաջ: Երբ ես ասում եմ նոր փուլ, ես նկատի ունեմ ավելի դրական փուլ, ավելի կառուցողական փուլ, ավելի արդյունավետ փուլ, ավելի ուղիղ փուլ, ավելի անկեղծ փուլ, ավելի հստակ փուլ: Վլադիմիր Վլադիմիրովիչի հետ հանդիպմանը մենք ընդհանրապես ոչ մի խնդրահարույց հարց չենք ունեցել: Եղել են հարցեր, որոնք տեղում են լուծվել: Մնացած հարցերը մենք պայմանավորվել ենք ավելի մանրամասն քննարկել», - ասել է նա՝ հավելելով, որ բարձր մակարդակի երկու հանդիպումների արդյունքներով կարող է ասել, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերություններում որեւէ քաղաքական խնդիր չկա: