Արսինե Խանջյանը Գերմանիայից ուղերձ է հղել ցուցարարներին
Այսօր՝ ապրիլի 19-ին, Երևանի կենտրոնում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ Արսինե Խանջյանը Բեռլինից ուղիղ հեռախոսակապով իր սատարման խոսքն  է ուղղել  ցուցարարներին։
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, սիրելի՛ երիտասարդուհիներ և երիտասարդներ, սիրելի՛ ժողովուրդ:
Եթե միայն իմանայիք, թե այս պահին որքան պիտի փափագեի կանգնել ձեր կողքին, սիրտս և հոգիս լալիս է, բայց ոչ միայն այս ցավալի պայմանների պատճառավ, այլ նաև ուրախությունից, որ դուք միասնաբար քաջորեն տարածվել եք Երևանի փողոցներում, պետական շենքերում, կամուրջներում, ամեն մի անկյունում և հնչեցում եք ձեր արդար և ճշմարիտ ձայնը:
Գիտեմ, որ դուք կարող ուժ եք` ձեր խելացի, ճիշտ, օրինավոր պահանջներով: Հավատացե՛ք, որ ուժը ձեր մեջ է, ձեր կողքին, նույնիսկ եթե պահեր կան, երբ անարդար, վայրի, վատ արարքների եք ենթարկվում ոստիկանության և իշխանության բռունցքի տակ: Հեղափոխությունը, նույնիսկ երբ հանդարտ, և հատկապես երբ հանդարտ է լինում, շատ ավելի վտանգավոր է դիտվում վախով վրդովված իշխանության կողմից: Ձեր ուղին անբիծ ճիշտ է և օրինավոր:
Կաղաչեմ, տղե՛րք, ժողովու՛րդ, այս անգամ գոնե չհիասթափվեք: Ես և Սփյուռքի իմ ընկերները, և հավատացեք, որ շատ են նրանք` Սերժ Թանկյանի, Էրիկ Նազարյանի, Վահե Բերբերյանի, Ատոմ Էգոյանի կողքին, ովքեր իբրև պարտաճանաչ քաղաքացիներ՝ կիսում են ձեր պահանջները: Այս պահին մենք ձեզ հետ ենք, բայց ավելի վախով լեցուն, քան դուք: Հեռու ենք մարմնապես և կդողանք ձեր մարմինների համար, որ ծեծվում և վնասվում են, բայց ոչ ձեր կամքը, և բարոյական ուժը, և հոգին:
Կխնդրեմ նաև իշխանության բոլոր ընդդիմադիր ուժերին, որ միասնաբար մասնակցեն ձեր արդար գործունեությանը: Ներկայացրե’ք Ազգային ժողովի ձեր անդամներին հստակ փոփոխության օրակարգ: Միայն փողոցի ձայնը թող չլսվի` իբրև գանգատի արձագանք: Այլ տվեք այդ գանգատին համապատասխան կոնկրետ առաջարկներ: Այսօրվա վարչապետն ինքն իրեն բանտարկյալ է դարձրել իր ժողովրդին չծառայող արարքներով: Այսօրվա համակարգը անօրեն է իր պատմական և ներկա ձևավորումով, կասկած չկա: Եվ եթե Սփյուռքի կամ Հայաստանի վաճառված հաստատությունները նույնիսկ կրկնեն իրենց աջակցությունը, պարզապես նրանք էլ ծախված և կամ վախի օրինակի արդյունքն են: Ուրեմն ձեր ուժը ձեր ձայնն է և ձեր համառ կամքը` այս հանդարտ հեղափոխությունը շարունակելու առանց վախի:
Խոսքս նաև ուղղում եմ ոստիկանական կարգին. դուք ժողովրդին է, որ պետք է պաշտպանեք, և ոչ ձեր օլիգարխիկ վերնախավին: Բավարար աշխատավարձ չեք ստանում, որպեսզի ոճիր գործեք ձեր ազգակիցների վրա, և նույնիսկ եթե ստանայիք ավելի բարձր աշխատավարձ, դուք մի՛ դարձեք օլիգարխիկ ոճրագործ մտքի խաղալիքները: Մնացե’ք մեր գեղեցիկ երիտասարդության և նրանց արդար պահանջների պաշտպանը: Երբ այդ պահանջները և ներկա պայմանները նոր իշխանական մաքուր ուժերով փոխվեն, նաև դու՛ք և ձեր ընտանիքները պիտի օգտվեք: Մասնակցեք` մերժելով ձեր անարդար և վտանգող պարտականությունները, անցե՛ք ժողովրդի կողքը: Թե՞ դուք էլ ժողովուրդ եք։
Վերջին խոսքս պիտի վարչապետին ուղղված լինի: Բավ է այս տառապանքը, որ պարտադրում եք մեր հայությանը: Այո, ես քաղաքացի չեմ, բայց խոսքս ազատ է, և պահանջում եմ ձեզնից` իբր հայուհի, որ իմ հայրենակիցներին պատվավոր ձևով, հարգանքով և արդարությամբ մոտենաք: Այո, կարելի է երևակայել, որ պետք է և դեռևս կարելի է հրաժարվել ձեր պաշտոնից: Ուրիշներ կան, շատերը, որ կարող են Հայաստանը այս պահիս փրկել այս դաժան վիճակից: Մի՛ եղեք մեր հայ ազգի թշնամին: Ունեք ելք, հեռացե՛ք ձեր ճամփով և թողե՛ք, որ ժողովուրդը կարողանա համտեսել ինքնավարության արժեքները: Ցավալի է, որ չսիրվեցիք, բայց ու՞մ մեղադրել։
Սիրելի՛ հայեր` նաև Սփյուռքի, ձեր լռությամբ մի՛ անտեսեք մեր հայրենիքի մեջ այս դաժան ժամերը: Մենք հայ ռազմիկներ ենք, ուր էլ որ լինենք` աշխատող ի նպաստ մեր փոքր, բայց սիրելի ազգի շահերին նվիրված: Թե ես քաղաքացի եմ և կամ Սփյուռքի հայ, որևէ մեկն այդ տիտղոսը չի կարող տալ ինձ, բացի ինձնից` իմ սրտով, իմ կամքով: Ես հայ եմ և նաև դուք` ուր էլ, որ լինենք: Միասնաբար շարունակենք փոփոխությանը նպաստող այս մեր զուգահեռ պայքարը:
Առայժմ սիրելիներ, պիտի շարունակեմ մոտիկից հետևել ձեր քաջարի քայլերին: Ցտեսություն ամեն պարագայում։
Սիրով և կարոտով Բեռլինից, Արսինե»,- ասել է Արսինե Խանջյանը: