Ո՞վ և ինչպե՞ս կարող է մուտք գործել Վրաստան․ երկիրն իր պայմաններն է դրել
Վրաստանի իշխանություններն առայժմ պատրաստ չեն բացել ցամաքային սահմանները։ Փետրվարի 1-ից օտարերկրացիները կկարողանան երկիր մտնել բացառապես օդային ճանապարհով: Ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է հանրապետության Էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Նաթիա Տուրնավան:
Ավելի վաղ Վրաստանի վարչապետի՝ Ռուսաստանի հետ կապերի գծով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն հայտարարել էր, որ վրացական կողմը հույս ունի մոտ ժամանակներում բացել Ռուսաստանի հետ ցամաքային սահմանը, եթե կորոնավիրուսի հետ կապված համաճարակաբանական իրավիճակը թույլ տա։
«Խոսքը ոչ թե փետրվարի 1-ից ընդհանուր բացման, այլ միայն երկիր հյուրերի ժամանման մասին է՝ բացառապես օդային ճանապարհով։ Առայժմ ցամաքային սահմանները մեծ ռիսկ են ներկայացնում(կորոնավիրուսի տարածման, – խմբ.), մենք իրավիճակը դիտարկման ռեժիմում ենք թողնում»,-հայտարարել է Տուրնավան։
Նրա խոսքով՝ հիմա պետք չէ սպասել, որ փետրվարի 1-ից զբոսաշրջիկները զանգվածաբար կժամանեն երկիր, քանի որ աշխարհում համաճարակաբանական իրավիճակն անկայուն է։
«Ցանկացած պատվաստման ամբողջական կուրս անցնելու (որը ենթադրում է երկու ամբողջական դեղաչափ) և սահմանին համապատասխան փաստաթղթեր ներկայացնելու դեպքում բոլոր երկրների քաղաքացիները կկարողանան մուտք գործել երկիր՝ առանց պայմանների»,-հայտարարել է Տուրնավան։
Միաժամանակ անձամբ Նաթիա Տուրնավան կոչ է արել այն բոլոր ավիաընկերություններին, որոնք փետրվարի 1—ից չվերթեր կունենան Վրաստան, ստուգել կորոնովիրուսի դեմ պատվաստման փաստաթղթերը։
«Ավիաընկերություններին կոչ եմ անում ինքնաթիռ չթողնել այն արտասահամանցիներին, որոնք իրենց մոտ բացասական արդյունքներով` վերջին 72 ժամում արված ՊՇՌ թեստի տեղեկանք կամ COVID-19-ի դեմ պատվաստումը հաստատող փաստաթուղթ չեն ունենա»,-հայտարարել է Տուրնավան։
Նրա խոսքով՝ նման որոշումը հնարավորություն կտա հաջորդ շաբաթվանից ակտիվորեն սկսել տուրօպերատորների և հյուրանոցային բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները երկրում զբոսաշրջության վերսկսման ուղին քննարկելու համար:
Վրաստանը կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով 2020 թվականի մարտի վերջին դադարեցրել Էր ավիահաղորդակցությունը բոլոր երկրների հետ, իսկ մարտի կեսերին փակել էր ցամաքային սահմանները: Անցյալ շաբաթ Վրաստանի իշխանությունները, ելնելով համաճարակային իրավիճակից, որոշել էին փետրվարի 1-ից հանել կանոնավոր չվերթերի արգելքը: