Սեզոնային ալերգիան եւ կորոնավիրուսն ինչով են տարբերվում
«Ռոսպոտրեբնադզորի» մասնագետները ներկայացրել են այն հիմնական սիմտպոմները, որոնցով տարբերվում են սեզոնային ալերգիան եւ կորոնավիրուսը։
Ըստ այդմ, սեզոնային ալերգիայի կամ պոլինոզի ժամանակ ի տարբերություն կորոնավիրուսի, ջերմությունը մարդու մնում է նորմայի սահմաններում, ընդգծված թուլությունը բացակայում է, չկա նաեւ հոգնածության զգացողություն եւ հազ ու շնչարգելանք։ Այստեղ բացառություն են այն պացիենտները, որոնք եւ բրոնխիալ ասթմա ունեն եւ ալերգիա են տանում սեզոնային։
Հիմնական ախտանշանները ալերգիայի ժամանակ կոկորդի քորն է, քթարտադրությունը, աչքերի կարմրածությունը, մաշկի քորն ու աչքերի արցունքոտվածությունը։
Մասնագետները նաեւ նշում են, որ սեզոնային ալերգիան չի կարող ավելացել կորոնավիրուսով հիվանդացության ծանրությունը կամ հիվանդանալու ռիսկը, մեկ երկու բացառություններից բացի, որոնք կապված են խրոնիկ թոքային հիվանդությունների եւ բրոնխիալ ասթմայի հետ։