Հայտնի է՝ ինչու որոշ մարդիկ չեն վարակվում կորոնավիրուսով․ Cell Reports Medicine
Կորոնավիրուսային վարակները, որոնք արդեն ունեցել է անձը, կարող են օգնել նրանց իմունային համակարգին պայքարելու SARS CoV-2- ի դեմ: Այս եզրակացությանն են հանգել Հյուսիսային Արիզոնայի համալսարանի և Թարգմանչական գենոմիկայի հետազոտական ​​ինստիտուտի մի խումբ ամերիկացի գիտնականներ, որոնց ուսումնասիրությունը հրապարակված է Cell Reports Medicine կայքում: Հետազոտության հեղինակներն ուսումնասիրել են իմունային արձագանքը մի քանի կորոնավիրուսներին, որոնք մահացու չեն։ Դրանց արձագանքը նման է ընդհանուր մրսածությանը արձագանքին: Արդյունքները ցույց են տվել, որ SARS-CoV-2- ը կարող է առաջացնել հակամարմինների պատասխան, որը հայտնվել է արդեն ունեցած կորոնավիրուսից հետո։ «Դա նշանակում է, որ մենք կարող ենք արդեն որոշակի վիրուսով նախապես գոյություն ունեցող իմունիտետ ունենալ», - բացատրել է հետազոտության համահեղինակ, վարակների մասնագետ Ջոն Ալթինը։
Գիտնականները նաև կարծում են, որ իրենց եզրակացությունները կարող են օգնել բացատրել, թե ինչու են որոշ մարդիկ COVID-19- ի մեղմ կամ առանց ախտանիշների ձև ունենում, իսկ մյուսների մոտ վարակը ծանր է և հանգեցնում է հոսպիտալացման, անգամ՝ մահվան: