Օրական որքա՞ն շաքար կարելի է օգտագործել
Շաքարը, ճիշտ է, օրգանիզմը հարստացնում է կալորիաներով, սակայն նվազագույն սննդային արժեք ունի և կարող է տարատեսակ հիվանդությունների պատճառ դառնալ: Մարդկանց մեծամասնությունը չարաշահում է շաքարը, իսկ մյուս մասը փորձում է կառավարել դրա կիրառումը: Տվյալ հոդվածում նշված է՝ օրական որքան շաքար կարելի է օգտագործել՝ առանց առողջությանը վնասելու: Նյութը վերցրել ենք elle.ru կայքից:
Ճիշտ շաքար ընտրեք
Կարևոր է հասկանալ ավելացված և բնական շաքարի տարբերությունը: Խորհուրդ է տրվում ընտրություն կատարել ի օգուտ բնական շաքարի, մասնավորապես՝ բնական քաղցր մթերքների՝ մրգերի, մեղրի, օշարակների: Օրինակ՝ խուրմաները (финик) քաղցրությամբ չեն զիջում շոկոլադե կոնֆետներին, սակայն դրանք պարունակում են մեծ թվով միկրոտարրեր և մանրաթելեր: Ցանկալի է բացարձակապես հրաժարվել սպիտակ շաքարից՝ այն փոխարինելով գետնախնձորի կամ ագավայի օշարակով: Բացի այդ, խորհուրդ է տրվում  սահմանափակել ավելացված շաքարով մթերքների օգտագործումը:
Այս հարցին միանշանակ պատասխանելը դժվար է, քանի որ շաքարի օրական թույլատրված չափաբաժինը կախված է օրգանիզմի առանձնահատկություններից: