Բացահայտվել է արհեստական ինտելեկտի աղետալի վտանգը
Ավստրալիայի Սանշայն Կոստա համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ զարգացած արհեստական ինտելեկտն, առանց չար դիտավորության, կարող է ոչնչացնել մարդկությունը կամ աղետալի վնաս հասցնել նրան: Մասնագետները «SantaNet» հիպոթետիկ համակարգով մտավոր գիտափորձ են անցկացրել, որի նպատակը մեկ գիշերվա ընթացքում աշխարհի բոլոր լավ երեխաներին նվերներ ուղարկելն էր: Այս մասին հաղորդել է «Science Alert» հրատարակությունը:
Հետազոտողները բացահայտել են, որ վտանգն առաջանում է այն փուլում, որի ժամանակ պետք է որոշել՝ որ երեխաներին համարել լավ և որոնց՝ անհնազանդ, չլսող: Այս նպատակին հասնում են զանգվածային ցանցի օգնությամբ, որը ողջ տարվա ընթացքում քողարկված լայնածավալ դիտման միջոցով հետևում է երեխաների վարքին: «SantaNet»-ը կառաջնորդվի սեփական բարոյական դատողություններով, որոնք կարող են խտրականության, զանգվածային անհավասարության և մարդու իրավունքների խախտման հանգեցնել: Բացի այդ, ցանցը երեխաներին կարող է դրդել վատ արարքների՝ իրենց բեռը թեթևացնելու կամ «լավ վարքի» մակարդակը բարձրացնելու համար:
Մասնագետի ենթադրության համաձայն՝ արդյունավետության բարձրացման համար, արհեստական ինտելեկտը կարող է ուղղակիորեն ընդունել իր նպատակը, և քանի որ աշխարհում 14 տարեկանից փոքր շուրջ 2 մլրդ երեխա կա, «SantaNet»-ը կարող է Երկիրը վերածել խաղալիքների արտադրության հսկայական գործարանի: