Ինչպե՞ս է ուղեղը պահում տեղեկատվությունն այն մասին, թե որտեղ եք վերջին անգամ դրել բանալիները, հեռախոսը եւ այլ իրեր
Դարեմի համալսարանի գիտնականները պարզել են, թե ինչպես է ուղեղը պահում տեղեկատվությունը այն մասին, թե որտեղ է մարդը վերջին անգամ դրել բանալիները, հեռախոսը եւ այլ իրեր: Ինչպես պարզվեց, դրա համար ուղեղը հատուկ տիպի բջիջներ է օգտագործում, որոնք զգայուն են հեռավորության նկատմամբ (վեկտորային հետագծման բջիջներ):
Mirage News-ը պատմում է, որ այս բջիջները, բացի այսպես կոչված GPS բջիջներից, որոնք տարբեր վայրերի քարտեզներ են պահում իրենց մեջ, կարող են հետեւել, թե որքան հեռու ենք մենք գնացել տարածության մի կետից եւ որտե՞ղ են այս կամ իրերը, որոնք արդեն անցկացվել են այցելած վայրերի «հիշողության քարտեզների» վրա: Հենց այս համակարգն է օգնում է մեզ գտնել իրերը:
Վեկտորային հետագծման բջիջները տեղակայված են ուղեղի այն հատվածում, որն առաջին հերթին տառապում է Ալցհեյմերի հիվանդությամբ: Սա կարող է բացատրել, թե ինչու են այս հիվանդության զարգացման դեպքում մարդիկ կորցնում կամ տեղափոխում են իրերը եւ մոռանում այդ մասին: