Երևանը հուսով է, որ Բաքուն չի փորձի խափանել գերիների փոխանակման գործընթացը. Այվազյան
ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՀՀ արտգործնախարարը հիշեցրեց տարածաշրջանում Թուրքիայի ապակայունացնող դերի մասին։ Նրա խոսքով` Թուրքիան պետք է իր վարձկան գրոհայիններին հնարավորինս շուտ դուրս բերի Ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց։
ՀՀ արտգործնախարար Արա Այվազյանը Մոսկվայում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց` Հայաստանը հույս ունի, որ ադրբեջանական կողմը գերիների փոխանակման գործընթացը ձախողելու փորձեր չի ձեռնարկի։
Նախարարը հիշեցրեց, որ Երևանը գերիներին «բոլորին բոլորի հետ» սկզբունքով փոխանակելու պատրաստակամություն է հայտնել:
«Միևնույն ժամանակ ադրբեջանական կողմից չեն դադարում ռազմագերիների և պատանդ պահվող խաղաղ բնակիչների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքն ու խոշտանգումները։ Հայ ռազմագերիներն ու այն խաղաղ բնակիչները, որոնք չեն հասցրել լքել իրենց տները, ենթարկվում են դաժան կտտանքների և ողջ-ողջ գլխատվում։ Ճիշտ այնպես, ինչպես Մերձավոր Արևելքում ԻԼԻՊ-ը (ահաբեկչական կազմակերպություն, որն արգելված է Ռուսաստանում և մի շարք երկրներում) վարվում էր պատանդների հետ», - ասաց նա։
Այվազյանը նաև նշեց, որ Ադրբեջանին անցած տարածքներում պղծում են հայկական հուշարձաններն ու եկեղեցիները։
ՀՀ արտգործնախարարն անդրադարձավ տարածաշրջանում Թուրքիայի ապակայունացնող դերին։ Նրա խոսքով` Թուրքիան պետք է իր զինված անձնակազմն ու վարձկան գրոհայիններին հնարավորինս շուտ դուրս բերի Ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց։
Այվազյանը շեշտեց` այդ գործընթացը չի կատարվում, փոխարենը զինյալների ներկայության աշխարհագրությունն ընդլայնելու փորձեր են արվում, մասնավորապես նրանց Ղարաբաղում վերաբնակեցնելու միջոցով։
ԱԳՆ ղեկավարը նաև նշեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտության հիմքում ընկած է Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման հարցը։ Հայաստանն իր հերթին հանդես է եկել և շարունակում է հանդես գալ Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և անվտանգության ճանաչման դիրքերից։
Խոսելով Ռուսաստանի դերի մասին՝ նախարարը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծված և վեց շաբաթ տևած թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի կասեցման գործում Ռուսաստանն առանցքային դեր է խաղացել:
Այվազյանն ընդգծեց, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անձնական միջնորդության շնորհիվ հնարավոր եղավ նոյեմբերի 9-ին համաձայնեցնել և ընդունել համատեղ եռակողմ հայտարարությունը:
«Ռուս խաղաղապահների ներկայությունը պայմաններ է ստեղծում տարածաշրջանում հանգստության և կայունության վերականգնման համար և երաշխիք է ծառայում Ադրբեջանի, Թուրքիայի և օտարերկրյա վարձու ահաբեկիչների կողմից սադրանքներ թույլ չտալու համար: Ռազմական գործողությունների կասեցումը հնարավորություն է տալիս վերսկսելու քննարկումները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում» - ընդգծեց Այվազյանը։
Հիշեցնենք` ՀՀ ՔԿ պաշտոնական տվյալներով` Ադրբեջանում պատերազմի սկզբից գերեվարված 20 հայ կա` զինվորականներ և խաղաղ բնակիչներ։