Ադրբեջանական կողմը հանդիպելով ուղեփակոցին՝ ասել է՝ այդ տարածքը մերն է. ԳՇ պետի առաջին տեղակալ
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանն այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ այսօր Սոթքում տեղի ունեցած դեպքերին:
«Ըստ պայմանանավորված հայկական զինված ուժերը եւ բնակիչները պետք է նոյեմբերի 25-ին դուրս գային Քարվաճառի շրջանից, որն իրականացվել է: Դրանք իրականացվել են նախապես պլանավորված բնույթով:  Այսօր լոււրեր տարածվեցին, թե ադրբեջանցիներն անցել են հայկական տարածք, գրավել են, ադրբեջանական կողմը ժամանակ է տվել: Մեր կողմից կարող է ասվել եւ հաստատվել եւ հետագայում էլ կփաստվի, որ այդպիսի հարցեր չեն առաջացել, նմանատիպ իրավիճակ չի եղել: Թյուրիմացությունը, որ առաջացել է եւ կարող էր առիթ տալ, կարող էր կապված լինել հետեւյալի հետ. պետական սահմանից  հանքի եզրագծով ցանկապատվել էր, իսկ ճանապարհի վրա տեղադրվել էր նաեւ ցանկապատ:
Ադրբեջանական զորքերի՝ Քարվաճառի տարածք մտնելուց հետո, հանդիպելով այդ ուղեփակոցին, խնդիր է բարձրացվել, որ մեր տարածքն է եւ այն ուժերը, որ իրականացնում են պաշտպանություն, պետք է դուրս գան»:
Հիշեցնենք, որ այսօր Հայաստանի ամենախոշոր ոսկու Սոթքի հանքավայրը հայտնվել է հայ-ադրբեջանական նոր սահմանագծին: Այսօր այստեղ սահմանի գծման աշխատանքներ էին ընթանում: