Ավերված տներ, կոտրված ապակիներ. Ստեփանակերտը` հրթիռակոծությունից հետո. Տեսանյութ
Sputnik Արմենիայի թղթակցի նկարահանած կադրերը ցույց են տալիս, թե ինչի է վերածվել Ստեփանակերտը գիշերային հրթիռակոծության հետևանքով։
Կադրերում երևում է, որ երեքհարկանի բնակելի շենքը, հարսանյաց զգեստների և աքսեսուարներիր խանութը, մի քանի տներ ավերակների են վերածվել։
«Երեկ առավոտվանից սկսան կրակոցները։ Ամեն ձևի ռումբեր... Շուշին էլ են ռմբակոծել։ Ուզում եմ մի բան ասել, որ Ալիևն ասում ա` իրենց հողն ա, էդ Սումգայիթի ժողովուրդը ոչ մի բան արիլ չի, խի ա մաքրալ, սպանալ, դա գենոցիդ ա կոչվում։ Ոչ մի իրան հողը չի դա, իրան հողը չկա»,– մեր թղթակցի հետ զրույցում ասում է Ստեփանակերտի բնակիչներից մեկը` կոտրված ապակիներով, վնասված շինության առջև կանգնած։
Հիշեցնենք` սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական հարձակում է սկսել արցախա–ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով։
Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, Շուշին, Հադրութը, Մարտակերտն ու այլ բնակավայրեր պարբերաբար հրետակոծվում ու հրթիռակոծվում են ադրբեջանցիների կողմից։ Կան զոհեր ու վիրավորներ խաղաղ բնակչության շրջանում, այդ թվում՝ երեխաներ։