Ադրբեջանաթուրքական զինուժը նշանառել է նաեւ իրենց մասնագիտական աշխատանքն իրականացնող լրագրողներին. հայտարարություն
Մամուլի ազգային ակումբը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ անդրադարձել է նախօրեին Ադրբեջանի զինուժի կողմից լրագրողներին թիրախաբվորելուն:
Հայտարարությունում ասվում է. «Աշխարհը պատուհասած համաճարակի պայմաններում, երբ պետություններն ու հասարակություններն ամիսներ շարունակ պայքար են մղում Covid-19-ի դեմ, երբ համաշխարհային տնտեսությունը սոսկալի վնասներ է կրում՝ սոցիալական  ծանր բեռ դնելով մարդկության մեծ մասի վրա, երբ մարդկությունը փորձում է միավորվել ընդդեմ հումանիտար այդ աղետի, ահա այս  բարդ իրավիճակում, այս տարվա  սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանն ու Թուրքիան պատերազմ սանձազերծեցին Հայաստանի եւ  Լեռնային Ղարաբաղի դեմ:
Խախտելով միջազգային իրավունքի սկզբունքները՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան  պատերազմի այս վեց օրերի ընթացքում շարունակ նշանառում եւ սպանում են  Հայաստանի ու  Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը:
Ադրբեջանաթուրքական զինուժը նշանառել է նաեւ իրենց մասնագիտական աշխատանքն իրականացնող լրագրողներին՝ հրետակոծելով, վիրավորելով եւ սպանելով նրանց:
Կոպտորեն խախտելով լրագրողների իրավունքների եւ մասնագիտական գործունության պաշտպանության միջազգային սկզբունքներն ու պահանջները,   պատերազմի այս մի քանի օրերի ընթացքում ադրբեջանաթուրքական զինուժի հրետակոծության հետեւանքով ծանր վիրավորվել են Ղարաբաղի Մարտունի շրջանում իրենց մասնագիտական աշխատանքն իրականացնող ֆրանսիական Le Monde-ի երկու լրագրողները, իսկ նրանց ուղեկիցը՝ սպանվել: