Ե՞րբ և որտե՞ղ է պարտադիր դիմակ դնելը. Արսեն Թորոսյանը նոր հրաման է ստորագրել
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը «Անհատական պաշտպանության միջոցների ցանկը, կիրառման դեպքերն ու կարգը, սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոնները հաստատելու մասին» նոր հրաման է ստորագրել: Ըստ այդմ, փակ տարածքներում դիմակ դնելը շարունակում է պարտադիր մնալ բոլորի համար: Փակ տարածքներում դիմակ չդնել թույլատրված է միայն մինչև 5 տարեկան երեխաներին, նաև բնակության վայրում, անձնական ավտոմեքենաներով երթևեկելիս, ծխելիս, խմելիս, սնվելիս, ինչպես նաև առողջապահության նախարարի կողմից հաստատված սանիտարական կանոններով սահմանված այլ դեպքերի:
Բնակության վայրի բնակելի տարածքից դուրս գտնվելիս հանրային բաց տարածքներում դիմակ դնելը ևս պարտադիր է:
«Դիմակ չդնել կարող են 0-5 տարեկան երեխաները, ՀՀ նախագահի, Ամենայն հայոց կաթողիկոսի, վարչապետի, Ազգային ժողովի նախագահի, Սահմանադրական դատարանի նախագահի, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի գլխավորությամբ անցկացվող արարողակարգային միջոցառումների ժամանակ ելույթ և ուղերձ ունեցողները, միջոցառման անմիջական մասնակիցները»,- նշված է հրամանում:
Բացառություն են հանդիսականները, հյուրերը, լրագրողները և սպասարկող անձնակազմը. նրանք պետք է դիմակ կրեն:
Նոր հրամանով ևս դիմակ չկրելու թույլտվություն ունեն խրոնիկ շնչառական հիվանդություններ ունեցողները, սակայն կրկին պարտադիր է, որ իրենց մոտ ունենան հիվանդությունը հաստատող բժշկական փաստաթուղթ:
Դիմակ կարող են չդնել ֆիզիկական վարժություններ կամ հեծանվավարություն իրականացնելիս,  նաև բացօթյա հանգստի նպատակով հատուկ առանձնացված վայրերում, հանգստյան գոտիներում, լողափերում, սարերում, անտառներում:  Փոխարենը դիմակ դնելը պարտադիր է զբոսայգիներում, քաղաքային պուրակներում, բուսաբանական և կենդանաբանական այգիներում, պատմամշակութային վայրերում, խմբային արշավների, էքսկուրսիաների, քայլարշավների, ուղևորությունների և նման բնույթի այլ միջոցառումներին մասնակցելիս:
Նախարարի նոր հրամանով՝ հեռուստահաղորդումների ժամանակ հաղորդավարները կարող են դիմակ չդնել, եթե տաղավարում միայնակ են:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 11–ին ՀՀ կառավարությունը որոշեց, որ Հայաստանում սեպտեմբերի 12–ից մինչև 2021թ.–ի հունվարի 11–ը կգործի կարանտինի ռեժիմ։ Կարանտինի ընթացքում որոշ սահմանափակումներ մեղմացվել են։