Ազատ ստեղծագործողների ինքնանույնականացման քայլերը սկսված են
Պարզվում է` Հայաստանում ազատ ստեղծագործողների համար գործունեություն ծավալելն ու ազատորեն ինքնադրսևորվելը բավական բարդությունների է առնչվում: Խնդիրները շատ են, սակայն դրանց լուծմանն ուղղված պետական ինստիտուտների կողմից իրականացվող քայլեր՝ չկան: Ուստի, հասունացել է դրանց մասին ոչ միայն բարձրաձայնելու, այլև ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքեր փնտրելու և գտնելու ժամանակը:
«Պետությունը փակեց բազմաթիվ դռներ` չբացելով անկախ ստեղծագործողների համար որևէ դուռ: Կազմակերպությունը մենք գրանցել էինք մինչև երկրում կարանտինային ռեժիմ հայտարարելը, և դադարի այս ընթացքը ցույց տվեց, որ ճիշտ ժամանակն է մեր խնդիրների մասին բարձրաձայնելու համար, քանի որ տարիներ շարունակ թեև տարբեր առիթներով փոքրիկ շրջանակներում դրանք քննարկել ենք, բայց որևէ քայլ չենք ձեռնարկել: Եվ հիմա եկել է այդ խնդիրները հնարավորինս համակարգված կերպով ներկայացնելու և լուծումներ գտնելու ժամանակը»,- ասաց Լ. Բլեյանը:
Նշենք նաև, որ համաժողովին կմասնակցեն արվեստի տարբեր բնագավառները ներկայացնող ստեղծագործողներ: Այն տեղի կունենա Հրազդան քաղաքի Շառլ Ազնավուրի անվան զբոսայգում: Բոլոր նրանց համար, ովքեր տրանսպորտի կարիք կունենան, Երևանից ժամը 12։00-ին դեպի Հրազդան կշարժվեն միկրոավտոբուսներ: Տեխնիկական բոլոր հարցերով կարող եք կապ հաստատել [email protected] հասցեով։