Ցամաքային ճանապարհով Հայաստան վերադառնալու տարբերակ դեռ չկա
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը Վերին Լարսում կուտակված ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է Հայաստան վերադառնալ օդային ճանապարհով։ Նաղդալյանը նման կոչով հանդես եկավ այսօր կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ` պատասխանելով Sputnik Արմենիայի հարցին, թե ինչպե՞ս է լուծվելու Վերին Լարսում կուտակված ՀՀ քաղաքացիների խնդիրը։
«Բազմիցս ասել ենք, որ Ռուսաստանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիները չեն կարող Հայաստան վերադառնալ ցամաքային ճանապարհով, քանի որ Վրաստանում դեռևս շարունակում է ուժի մեջ մնալ օտարերկրացիների մուտքն արգելող որոշումը։ Այլ տարբերակ ցամաքային ճանապարհով Հայաստան վերադառնալու` դեռևս չկա և տեղեկություններ էլ չկան, թե երբ կլինի»,–ասաց Նաղդալյանը։
Նա հորդորեց ՀՀ քաղաքացիներին օգտվել կանոնավոր իրականացվող չվերթերից։ Նաղդալյանը հիշեցրեց, որ Ռուսաստանի որոշ շրջաններից` Միներալնիե Վոդիից, Կրասնոդարից, Սոչիից շաբաթական մի քանի անգամ իրականացվում են թռիչքներ։ Իսկ ինչ վերաբերում է ՀՀ քաղաքացիների ավտոմեքենաներին, ապա ԱԳՆ խոսնակը նշեց, որ դրանց տեղափոխումը Հայաստան հնարավոր է կազմակերպել հատուկ ծառայությունների միջոցով։
Հիշեցնենք՝ Վրաստանում մարտից օտարերկրացիների մուտքի արգելք է գործում։ Արգելքը չի տարածվում բեռնափոխադրումների վրա։ Այս օրերին ՀՀ քաղաքացիները, այդ թվում՝ կանայք ու երեխաներ, Վերին Լարս անցակետ (ռուս-վրացական սահման) էին եկել ու փորձում էին ցամաքային ճանապարհով՝ Վրաստանի տարածքով, Հայաստան վերադառնալ։