Նոր մանրամասներ «Պռոշյան կոնյակի գործարանում» հրդեհի հետևանքով տուժածների վիճակի մասին
Բացի այրվածքներից, տուժածներից երկուսն ունեն նաև կոտրվածքներ` սրունք-թաթային հոդերի շրջանում։
ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը տեղեկացնում է, որ «Պռոշյան կոնյակի գործարան» մասնաճյուղում տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով տուժած 4 պացիենտի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր, բայց կայուն։
«32 և 46 տարեկան պացիենտները վիրահատվել են. վիրահատությունը հաջող է ընթացել: Բացի այրվածքներից, վերջիններս ունեն նաև կոտրվածքներ` սրունք-թաթային հոդերի շրջանում»,–գրել է Նիկողոսյանը Facebook սոցցանցի իր էջում։
Ինչ վերաբերվում է մյուս 2 պացիենտներին, ապա նրանց առողջական վիճակում փոփոխություն չկա:
Հիշեցնենք՝ հրդեհը Արմավիր գյուղի «Պռոշյան կոնյակի գործարանի» մասնաճյուղում բռնկվել էր սեպտեմբերի 1-ին, ժամը 12-ի սահմաններում՝ 30 տոննանոց ապակյա տարայի պայթյունի հետևանքով։ Դեպքի վայր էր մեկնել ԱԻՆ-ի չորս հրշեջ-փրկարարական հաշվարկ, հրդեհը մեկուսացվել և մարվել էր մեկ ժամվա ընթացքում։
Պայթյունից մահացել են գործարանի մասնաճյուղի տնօրենը և զոդման աշխատանքներ իրականացնող Ա/Ձ–ի տնօրեն Արեն Առաքելյանը։ Այսօր առավոտյան քննչական կոմիտեն հայտնեց` պայթյունի դեպքի առթիվ hարուցվել է քրեական գործ: Արմավիրի մարզի Արմավիր գյուղի մասնաճյուղում գինու մթերման բաքերի մոտ զոդման աշխատանքներ կատարելիս խախտվել են աշխատանքի պաշտպանության կանոնները։