«Վերաբացվելու» հետևանքներն կարող են ի հայտ գալ ընդհուպ 20-30 օր հետո. Վիգեն Սարգսյան
ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ 1 May, 2020 8:33
ՊՆ նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Այս օրերին շատ է խոսվել համավարակին Շվեդիայի «համարձակ» արձագանքի մասին: Վերջնական եզրահանգումները հնարավոր կլինի անել միայն համավարակի հաղթահարումից հետո, բայց այս պահի դրությամբ Շվեդիայում մահացության մակարդակը 12.2% է` միջազգային 7%-ի գրեթե կրկնակին: Խիստ միջոցներ կիրառող հարևան Դանիայում և Ֆինլանդիայում այն շուրջ 4% է: Երեք օր առաջ Հարվարդի համալսարանի գիտնականներն ու Մասաչուսեթսի կենտրոնական հիվանդանոցի փորձագետներն հրապարակել են մոդելային սիմուլյատոր, որը հստակ ցուցադրում է, որ անգամ կորի կայունացման պայմաններում 12 շաբաթից շուտ վերաբացվելու պարագայում հուլիս-օգոստոս ամիսներին լինելու է ներկա պահի դրության կրկնակի-եռակի ավելի ծանր իրավիճակ թե վարակվածների թվի, թե` մահերի առումով: «Վերաբացվելու» և հիմնական շեշտն ինքնագիտակցության վրա փոխադրելու հետևանքներն կարող են ի հայտ գալ ընդհուպ 20-30 օր հետո: Այդ պահին ամենախիստ միջոցներ ձեռնարկելու դեպքում անգամ հետագա աղետը կանխելը կարող է անհնարին դառնալ: «Թեթև դեպքերի» տնային բուժումը, կարծես թե, այլյնտրանք չունի /չհաշված մեծածավալ ժամանակավոր հոսպիտալների ստեղծումը/, սակայն բազմասերունդ համաբնակության և ինքնավերահսկողությամբ բնակարանների և ինքնագիտակցության ցածր մակարդակի պայմաններում կաող է բերել ծավալների կտրուկ աճի: Այս շաբաթների քայլերի արդյունքն էլ կարող է ամբողջությամբ չեզոքացվել և իմաստազրկվել»:
Timeline
All Timeline »
Poll
Բաժանորդագրվե՛ք մեր կայքին և ստացեք ամենակարևոր նորությունները Ձեր համակարգչին կամ սմարթֆոնին Push հաղորդագրությունների միջոցով առանց կայք այցելելու։
Միացեք մեզ, եղեք տեղեկացված...
2021 © All rights reserved. Users may download and print extracts of content from this website for their own personal and non-commercial use only. Republication or redistribution of 1or.am content is expressly prohibited without the prior written consent.