Մի փորձեք ձեր անգրագետ կարծիքը փաթաթել հանրությանը. Էդուարդ Շարմազանով
Երբ ՀՀ վարչապետն ասում է, թե խնդրի լուծումը ընդունելի պետք է լինի նաև Ադրբեջանի հասարակության համար, ի՞նչ նկատի ունի, ո՞րն է փոխզիջումը,ո՞րն է խնդրի լուծման նիկոլական տարբերակը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էէջում գրել է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Մի փորձեք ձեր անգրագետ կարծիքը փաթաթել հանրությանը
Վերջերս վարչապետի ընտանիքին պատկանող լրատվամիջոցում մի հոդված հրապարակվեց, որտեղ փորձ է արվում հակադարձել իմ այն հայտարարությանը, թե Հանրապետականի իշխանության շրջանում Ալիևը ինքն էր պնդում,թե իրեն ճնշում են՝ճանաչել Արցախի անկախությունը, իսկ Փաշինյանի իշխանության շրջանում նույն Ալիևին կիրթ և նորմալ են համարում:
Վերահաստատում եմ դիրքորոշումս. այո, Ալիևը ինքն էր հայտարարել իր վրա ճնշում լինելու մասին, որպեսզի ճանաչի Արցախի անկախությունը:
Ավելին, Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն էլ մեկ այլ առիթով հրապարակավ նշել է, որ Սերժ Սարգսյանը հրաժարվել է տարածքներ վերադարձնելուց:
Իսկ ի՞նչ է տեղի ունենում Փաշինյանի օրոք:
Նույն հոդվածում, միգուցե հենց Փաշինյանի կողմից փորձ է արվում հակադարձել ինձ, թե Արցախը Հայաստան է և վերջ, ՀՀ վարչապետի արտահայտությունը սխալ չէ:
Նման պնդումը ուղղակի զարմանալի ու տարօրինակ է:
Այդ հայտարարությունից Հայաստանը և Արցախը որևէ դրական արդյունք չստացան: Մերը դիրքերը բանակցություններում թուլացան,որը ակնհայտ դարձավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Լավրովի խիստ քննադատությամբ:
Թող Փաշինյանն ասի՝ որն է դրա դրականը:
Եթե Փաշինյանն ու նրան սպասարկող քարոզչամեքենան տեղյակ չեն, տեղեկացնեմ, որ բանակցությունների և հակամարտության կողմ լինելը տարբեր բաներ են:
Հայաստանը բանակցային կողմ է, բայց ոչ երբեք կոնֆլիկտի:
Ու մի փորձեք ձեր անգրագետ գնահատականները փաթաթել հանրության պարանոցին:
Իսկ երբ ՀՀ վարչապետն ասում է, թե խնդրի լուծումը ընդունելի պետք է լինի նաև Ադրբեջանի հասարակության համար, ի՞նչ նկատի ունի, ո՞րն է փոխզիջումը,ո՞րն է խնդրի լուծման նիկոլական տարբերակը:
Մինչ 2020-ի մեկնարկը լավ կլիներ այդ հարցերի պատասխանները ՀՅ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրած անձնավորությունից:
Տարին ավարտվում է, բայց օտարերկրյա գործակալներից լուր չկա:
Լավ չի պարոն Վարչապետ, հեչ լավ չի»,-գրել է նա: