1 ցիստեռ ջուրը բնակիչներին վաճառում են 10.000 դրամով. ահազանգ Ձորաղբյուրից
ԼՈՒՐԵՐ.com ահազանգած Ձորաղբյուրի մի խումբ բնակիչներ հայտնում են՝ «Նոր Հայաստանում» շարունակվում են «Հին Հայաստանի» հոռի բարքերը, Ձորաղբյուրի ամառանոցներում շաբաթներով ոռոգման ջուր չեն տալիս, իսկ այս արդեն 2 շաբաթ է՝ ոռոգման ջուր չկա. «Ակնհայտ է, որ ամռան տապին ոռոգման ջուր չտալը լրջագույն վնաս կարող է հասցնել ծառերին և թփերին: Սակայն, Ձորաղբյուրի ամառանոցներին ոռոգման ջուր հատկացնողներն (այսպես կոչված ՋՕԸ) ունեն ուրույն մտածելակերպ և այս իրավիճակն օգտագործում են բավական շահավետ բիզնես անելու նպատակով: Տարատեսակ պատճառաբանություններով հիմնավորելով շաբաթներով ջուր չտալը, նրանք այդ նույն ջուրը բնակիչներին վաճառում են ցիստեռններով: Այս ոչ բռնի, «թավշյա իրավիճակում» ամառանոցի բնակիչներին այլ ելք չի մնում, քան ցիստեռններով ջուր գնելը՝ սեփական այգին կործանումից փրկելու համար: 1 ցիստեռը կամ 7 տոննա ջուրը տաղանդավոր ձեռներեցները վաճառում են 10.000 դրամով: Ձորաղբյուրի ամառանոցների բնակիչները համոզված են, որ ոռոգման ջուր չտալը և այդ ջուրը թանկ վաճառելը հանցավոր սխեմայի դրսևորում է»,- ասում են նրանք՝ հրավիրելով Ջրային կոմիտեի և այլ պատկան մարմինների ուշադրությունը, որպեսզի պարզվի, թե ինչ է կատարվում:
ԼՈՒՐԵՐ.com-ի հետ զրույցում «Կոտայք» ջրօգտագործողների ընկերության գլխավոր ճարտարագետ Սեդրակ Մարտիկյանն ասաց,  որ նախկինում ջուր չի եղել, բայց արդեն կա. «Մեր ջուրը գալիս է քառաստիճան համակարգից և 4 մղող «նասոսի» միջոցով ջուրը հասնում է Ձորաղբյուր: Եթե քառաստիճանի մեկ «նասոսը» վնասվում է, ունենում ենք վթար: Խնդիրը տարիների պատմություն ունի և խնդրի լուծումն այն է, որ քառաստիճան համակարգը հանվի: Մենք դիմելու ենք վարչապետին, որպեսզի աջակցի մեզ՝ քառաստիճան համակարգը շպրտենք, անցնենք այլ համակարգի»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով ցիստեռով ջրի վաճառքին՝ Մարտիկյանը նշեց, որ ցիստեռներն իրենց հետ կապ չունեն. «Բնակիչները ճիշտ են նշում, դա մեր ցավն էլ է: Բոլոր խորքային հորերի բանալիներն իմ ձեռքում է և մենք ջուր վաճառող օբյեկտ ենք, մեզ ձեռնտու չէ, որ մեր ջուրը չկարողանանք վաճառել: Մենք մեր սեփական օգտագործման ենթակա մի հատ մեքենա, ցիստեռ չունենք, եկեք տեսեք՝ էդպիսի գույք չունենք: Դրանք էնքան են լկտիացել, որ հեռախոսահամարը մեծ տառերով գրել են ցիստեռների վրա, դե թող հեռախոսահամարներով գնան, ծայրը քաշեն՝ միանգամից կքանդվի՝ ով է կանգնած հետևում: Մեր անվան հետ են խաղում: Ես դիմել եմ իրենց, մեզանից փախնում են, վիճաբանություն էլ ենք ունեցել: Այլ լուծումներ են գտնում, գնում ուրիշ տեղերից՝ կաթի-մաթի գործարարներից, «զապռավկեք» են անում, դուրս գալիս: Ես ոստիակնություն կամ վերահսկողական ծառայություն չեմ, որ զբաղվեմ դրանով, հազիվ հասցնում եմ Սևանա լճից կամ այլ տեղերից Կոտայքի մարզն ապահովել ոռոգման համակարգով, գործս թողեմ, զբաղվեմ ոստիկանությունո՞վ: Ինձանով եմ փորձում հարցը լուծել, բայց բան չի ստացվում: Ես ոստիկանություն դիմելու ժամանակ չունեմ, գնում ձեռքով 40 ջերմաստիճանի տակ ջուր եմ բերում ,իրենց բաժանում»,- ասաց «Կոտայք» ջրօգտագործողների ընկերության գլխավոր ճարտարագետը: